• 2010-10-01

Porwanie Baltazara Gąbki Grotesce

9 października 2010 roku z Teatrze Groteska odbędzie się premiera spektaklu Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll. Spektakl sensacyjno-muzyczny. Opowieść o przyjaźni, poświęceniu, lojalności odwadze, które zmierzą się ze zdradą, zakłamaniem i żądzą władzy. W tym nowym, oryginalnym spojrzeniu na dzieło Stanisława Pagaczewskiego uczłowieczony Smok Wawelski staje się bohaterem na miarę naszych czasów, a jego pojazd-amfibia… – właśnie, niech to pozostanie zagadką. Awanturnicza historia detektywistyczna pełna jest grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadzą widzów ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll.

Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll.

Widowisko barwne, dynamiczne i bogate w sceniczne formy wyrazu. Ciekawa plastyka kostiumów, masek i animacji filmowych oraz wykonywana na żywo muzyka nadaje całości fantastyczny wymiar. Ścieżkę muzyczną stanowią utwory zespołu: Globalne Ocieplenie oraz covery i przeróbki przebojów gwiazd takich jak: The Jackson 5, The Doors, Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles czy wreszcie Elvis Presley.

Przedstawienie stanowić będzie wyśmienitą rozrywką dla młodych widzów, którzy dadzą się porwać niezwykłemu rytmowi widowiska. Poruszone w spektaklu, wciąż aktualne, zagadnienia dostarczą wielu powodów do refleksji widzom dorosłym.

Spektakl adresowany do widzów od 9 roku życia po…. nieśmiertelność.

Nasz spektakl odbiega od powszechnego wyobrażenia na temat przygód Smoka Wawelskiego i jego smoczej ekipy – wyobrażenia, wykreowanego przez skądinąd kultową kreskówkę. Staraliśmy się natomiast wydobyć uniwersalne sensy powieści Stanisława Pagaczewskiego. Tym właśnie spowodowany jest wybór wątków, na które stawiamy nacisk, a co za tym idzie – określona stylistyka plastyczna i muzyczna. Osią przedstawienia staje się wątek tytułowego Profesora oraz jego towarzysza w niedoli Salamandrusa. Sam Smok i jego ekipa – Bartolini i Doktor Kojot sprawują rolę służebną, pewnego rodzaju akompaniament.

Sztuka adresowana jest do widzów w niemal każdym wieku, ponieważ wierzę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Kierując się doświadczeniami z własnego dzieciństwa oraz wychodząc z założenia, że najgorszym środkiem dialogu z widzem dziecięcym jest infantylizm, starałem się stworzyć spektakl, którego podskórne treści być może nie od razu zostaną zrozumiane, ale zapamiętane – w swoim czasie przyniosą refleksje.

Dla mnie osobiście Porwanie Baltazara Gąbki to bajka o wolności, fascynacji i ideałach, tęsknotą za czasami, w których odwaga i sprzeciw były wartościami z tak zwanej górnej półki. Postaci występujące w spektaklu są bohaterami na miarę współczesnych możliwości; nawet sam Smok Wawelski – poza nieśmiertelnością – nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności: nie lata, nie zieje ogniem, nie wije pajęczyn… Ich jedynymi atrybutami są spryt, honor, odwaga i niekłamany optymizm. Takich herosów nam dzisiaj potrzeba.

Lech Walicki – reżyser spektaklu

Reżyseria i adaptacja: Lech Walicki
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Ruch sceniczny: Katarzyna Skawińska
Animacje: Emilia Lany
Muzyka i opracowanie muzyczne: Paweł Kostuj, Janusz Świętoń, Lech Walicki
Konsultacja Muzyczna: Jacek Stankiewicz

Obsada:
Małgorzata Hachlowska – Pani Dyryga, Majestatyczna Mokra Pieczęć, Krakuska
Oliwia Jakubik – Pani Nasłucha, Reporterka, Krakuska
Katarzyna Kuźmicz – Pani Skanda (“Zenobia”), Krakuska
Iwona Olszewska – Pani Obserwa, Największy Deszczowiec, Krakuska
Włodzimierz Jasiński – Książę Krak, Salamandrus
Paweł Kostuj – Bartolini Bartłomiej
Paweł Mróz – Smok Mlekopij, Pan Mżawka
Franciszek Muła – Baltazar Gąbka
Bogdan Nowak – Don Pedro
Janusz Świętoń – Doktor Kojot
Lech Walicki – Smok Wawelski
Inspicjent: Jan Babula
Premiera: 9 października 2010 r.

Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll.
9 października 2010 roku
Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska
u. Skarbowa 2, Kraków

Dodaj komentarz