• 2010-09-30

Święto Niemego Kina

W dniach od 14 do 17 października 2010 roku w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się 8. edycja Święta Niemego Kina.

8. Święto Niemego Kina

Tegoroczne Święto Niemego Kina zainaugurują dwa polskie filmy związane z 90. rocznicą bitwy warszawskiej: Dla Ciebie, Polsko (1920) oraz Cud nad Wisłą (1921), w którym wystąpiły gwiazdy ówczesnego kina, między innymi Jadwiga Smosarska i Kazimierz Junosza-Stępowski. Filmy te nie zachowały się w pierwotnej wersji, ale ocalałe fragmenty są czytelne narracyjnie. Muzycznie filmy zilustruje zespół TRIFONIDIS MOTION PICTURES PROJECT.

W programie znalazło się dziewięć filmów będących ekranizacjami swych literackich pierwowzorów. Tytuły takie jak: Zabójstwo księcia Gwizjusza (Francja, 1908) uznane przez D.W. Griffitha i Carla Dreyera za arcydzieło, Gdy zmysły grają Mauritza Stillera (Szwecja, 1924), pierwotnie czterogodzinne dzieło z Gretą Garbo czy Hamlet (Niemcy, 1920) z duńską aktorką Astą Nielsen w roli tytułowej, wskazują na wzajemne przenikanie się sztuk obecne w kinie od samych jego początków.

Historia kina odnotowuje jedno nazwisko polskiej aktorki ery niemej o międzynarodowej sławie – Poli Negri. W Polsce niemal zupełnie nieznane pozostaje nazwisko Staci Napierkowskiej, która jako tancerka i aktorka zapewniła sobie znaczącą pozycję w kinematografii francuskiej oraz włoskiej. Pokazane zostaną trzy spośród 86 filmów, w których aktorka zagrała w latach 1908–1926: Dzwonnik z Notre Dame (Francja, 1911), Max przeciwnikiem Tartarina (Francja, 1912) oraz Bracia Zemganno (Francja, 1925).

Zaprezentowane zostaną również krótkometrażowe filmy należące do nurtu awangardy filmowej lat dwudziestych, między innymi Balet mechaniczny Fernanda Légera i Dudleya Murphy’ego (Francja, 1924), Gorączka szachowa Wsiewołoda Pudowkina i Nikołaja Szpikowskiego (ZSRR, 1925) i Pies andaluzyjski Luisa Buñuela (Francja, 1928).

Filmom towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana i wykonywana na żywo muzyka – począwszy od muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry kameralnej, poprzez jazz i tango, na brzmieniach nowoczesnych kończąc.

14 – 17 października 2010 roku
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie
Biblioteka Narodowa
Al. Niepodległości 213, Warszawa

Dodaj komentarz