• 2010-09-30

Powrót Jurry’ego w Krakowie

Od 8 października 2010 roku w Galeria Zderzak i Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie oglądać będzie można wystawę prac Jerzego Jurry Zielińskiego zatytułowaną Powrót Jurry’ego.

Szykuje się wielki come back malarstwa Jerzego Jurry Zielińskiego, legendy warszawskiej sceny artystycznej lat 70., politycznego nonkonformisty i prowokatora, którego obrazy nazwano znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL.

Jerzy Jurry Zieliński "Polska"

W tym roku mija 30 rocznica śmierci Jurry’ego – 5 marca 1980 ciało artysty znaleziono na bruku pod oknem jego pracowni na warszawskiej Pradze. Zderzak chce rzucić nowe światło na twórczość tego znakomitego malarza – dziś nieco zapomnianą – a ważną dla kultury późnego PRL, dla sztuki niezależnej lat 80., dla pejzażu intelektualnego Warszawy. Sztuka Jurry’ego – inspirowane pop-artem połączenie malarstwa i poezji w pełnej wyrazu emblematycznej formie – może stać się odkryciem dla młodego pokolenia artystów, tak jak stała się inspiracją dla Gruppy w latach 80. i Twożywa w latach 2000.

Otwarcie wystawy, której kuratorką jest Marta Tarabuła, nastąpi równolegle w Zderzaku i w Muzeum Narodowym. Znajdzie się na niej około 80 obrazów wypożyczonych ze zbiorów muzealnych i prywatnych. Będzie można obejrzeć najsławniejsze dzieła Jurry’ego, takie jak Bez buntu, Ironia, Gorący, Albo-albo, Ostatni romantyk, Z honorem, Nie wypada, przywołujące kontekst polityczny tamtych lat: rok 1968, interwencję w Czechosłowacji, lata małej stabilizacji za Gierka, obchody 30-lecia PRL, działalność cenzury, ograniczoną suwerenność państwa. Wydarzeniem będzie pokazywany po raz pierwszy cykl tzw. portretów helsińskich – portretów polityków biorących udział w KBWE w Helsinkach w 1975 roku.

Wystawie towarzyszy 300 stronicowy katalog – pierwsza monografia twórczości artysty, zawierająca bogaty materiał dokumentacyjny. Będzie to również pierwsza monograficzna wystawa Jurry’ego Zielińskiego. Jej celem jest przypomnienie dorobku artysty i postawienie kilku pytań: o cenę wolności słowa w życiu artystycznym PRL, o historyczne znaczenie sztuki Jurry’ego, o aktualność jej przesłania w obecnej sytuacji geopolitycznej. Pytania, które Zderzak postawił sztuce Wróblewskiego, przygotowując jej głośny powrót w 1994 (Andrzej Wróblewski nieznany), kierują się dziś w stronę Jurry’ego.

Wystawa  Powrót Jurry’ego

Galeria Zderzak w Krakowie
8 października – 10 grudnia 2010 roku

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
8 – 31 października 2010 roku

Dodaj komentarz