• 2010-09-30

Młodzi polscy twórcy animacji

3 października 2010 roku o godz. 12.30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Poranku Filmowego. Tym razem młodzi widzowie będą mogli zapoznać się z dokonaniami młodych, a już dobrze znanych i docenianych polskich twórców animacji, w większości absolwentów Łódzkiej Filmówki, choć nie tylko. Filmy, powstałe w ciągu ostatnich lat, prezentują różnorodne, charakterystyczne dla ich autorów estetyki, ujawniając ich fascynacje, inspiracje i drogi poszukiwań.

Poranek Filmowy, "Piground"

Poranek Filmowy, "Piground"

Program pokazu

Gwiazdka z Nieba, 2008
Scenariusz i reżyseria: Mateusz Heldwein

Rudobrody, jednooki pirat przemierza przestworza swym podniebnym statkiem. Łowi z nieba drogocenne skarby – migoczące gwiazdy. Jest dumny ze swej pracy i łupów do czasu, aż na horyzoncie dostrzeże prawdziwą gwiazdę-giganta…

Mateusz Heldwein urodził się w 1985 roku w Warszawie. Jest absolwent PWSFTiT w Łodzi (kierunek Film Animowany i Efekty Specjalne). Tworzy grafikę, animacje oraz różnopostaciowe ilustracje. Znany jako autor animacji Nocne Marki powstałej na zlecenie TVP. Za film animowany Exodus otrzymał nagrodę Jury na festiwalu OFAFA 2007 oraz nagrodę dziennikarską na festiwalu Młodzi i Film 2008 w Koszalinie.

Piground, 2010
Scenariusz i reżyseria: Igor Chołda

Po ulicach szaroburej Warszawy skacze rodzina wesołych świnek. Czy spodoba im się wycieczka do stolicy?

Igor Chołda (aka Aqualoopa) jest niezależnym ilustratorem, animatorem i artystą streetartowym. Absolwent filozofii na UW i Łódzkiej Szkoły Filmowej na kierunku Produkcja Mediów Cyfrowych. Angażuje się w nieszablonowe projekty łącząc tradycyjne media z nowymi technologiami, zapełniając świat swoimi rysunkowymi fantazmagoriami. Z zamiłowania muzyk i DJ, realizuje wiele projektów muzycznych i audiowizualnych.

Szczęście, 2008
Scenariusz i reżyseria: Michał Mróz

Szczęście dla każdego jest czymś innym. Bohater animacji wierzy, że prawdziwe szczęście można odnaleźć jedynie przy boku drugiej osoby… Czy mu się to uda?

Michał Mróz urodził się w 1990 r. Obecnie studiuje w Warszawskiej Szkole Reklamy na Wydziale Grafiki. Jest autorem siedmiu krótkometrażowych filmów animowanych metodą poklatkową. Przygodę z filmem rozpoczął w Amatorskim Klubie Filmowym Sawa. Za swoje prace otrzymał prawie pięćdziesiąt nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Jego ostatni film, Marionetki, otrzymał główną nagrodę na 9. festiwalu Era Now Horyzonty w kategorii Animowany Film Krótkometrażowy. Obecnie pracuje nad filmem Zgrzyt, którego premiera planowana jest w listopadzie.

Czarownica Magdalena, 2006
Scenariusz i reżyseria: Barbara Szewczyk

Ponura czarownica Magdalena posiada ogromną moc. Za pomocą magii tworzy złe postaci oraz wprowadza smutek i zło w radosny świat bajek. Dobrzy bohaterowie postanawiają przechytrzyć wiedźmę i przejąć kontrolę nad bajkami.

Barbara Szewczyk urodziła się w Łodzi w 1983 roku. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na kierunku Realizacja Filmów Animowanych. Jej filmy były prezentowane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Artystka zajmuje się nie tylko reżyserią, scenariuszem i scenografią, ale też malarstwem, fotografią i rysunkiem.

BLUE, 2008
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Szozda

Błękitna dziewczynka prowadzi beztroskie, wesołe życie w niebieskim kolorze. Żyje w swym błękitnym domu ze swym błękitnym psem i nawet nie podejrzewa, jak szary i smutny jest świat za błękitnymi drzwiami. Czy aby być zaakceptowaną będzie zmuszona stracić kolor i zmienić siebie? Czy stanie się posępna jak reszta świata?

Łukasz Szozda urodził się w 1983 roku w Bielsku-Białej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki w pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej oraz pracowni Animacji. Zdobywca licznych nagród za swoje filmy animowane, komiksy oraz projekty graficzne, na takich festiwalach jak KAN, Warszawskie Alternatywy Filmowe czy konkursu Democracy Video Challenge.

Poranek Filmowy, "Ostatnia podróż"

Poranek Filmowy, "Ostatnia podróż"

Druga zmiana, 2008
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Pawlak

Po całym dniu zabaw zmęczone dzieci idą spać. Nie wiedzą, że gdy tylko zamkną oczy, ich ukochane zabawki ożywają.

Tomasz Pawlak (1976) jest absolwentem Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował grafikę i malarstwo. Stypendysta Warszawskiej Szkoły Filmowej (Animacja i efekty specjalne). Laureat ponad czterdziestu nagród filmowych. Współpracował m.in. ze Studiem Miniatur Filmowych, Fumi-Studio, Grupą Smacznego i Se-Ma-Forem.

Mileńka, 2001
Scenariusz i reżyseria: Joanna Jasińska

Tytułowa Mileńka to wiejska dziewczyna, której losy poznajemy w takt skocznej, ludowej piosenki. Z pielęgnowanego przez nią kwiatu magicznym sposobem wyrasta ukochany. Bierze ją w objęcia i zabiera w cudowną podniebną podróż.

Joanna Jaśińska urodziła się w 1980 roku w Łodzi. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. W roku 2000 otrzymała Stypendium Ministra Kultury. Od 2004 roku asystentka w PWSFTviT oraz równolegle współpracownik Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. W 2006 roku powołana na eksperta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do oceny projektów animacji. Znana wśród młodych odbiorców jako autorka takich filmów, jak Len, Lodowa góra czy Złota Jabłoń, zrealizowanych w ramach cyklu Baśnie i bajki polskie dla TVP.

Ostatnia podróż Profesora Igreka, 2008
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Pawlak

Profesor Igrek jest znanym w świecie podróżnikiem. Przemierzył świat wzdłuż i wrzesz, bywał w egzotycznych miejscach, poznawał niezwykłych ludzi. Nagle, u kresu sił, odnalazł białą plamę na mapie swych podróży. Czy będzie potrafił o niej zapomnieć?

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Warszawskiej Szkoły Filmowej. W swoim dorobku posiada bogate portfolio grafik artystycznych, jest autorem komiksów oraz wielokrotnie nagradzanym twórcą filmów animowanych.

Młodzi polscy twórcy animacji
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

Niedzielne Poranki Filmowe
Jesień 2010 – Edycja Wyszehradzka
19 września – 5 grudnia 2010
Wszystkie niedziele, zawsze o 12.30, wstęp wolny
Prezentacje filmów animowanych w ramach cyklu Przedszkole Mediów
Edycja wyszehradzka Poranków Filmowych prezentuje najważniejsze i najciekawsze filmy animowane z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
Równolegle, w każdą sobotę, program poranków będzie można oglądać w warszawskim KINO.LAB – CSW Zamek Ujazdowski.

Dodaj komentarz