• 2010-09-30

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

W dniach od 1 do 8 października 2010 roku w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się 5. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera.

AfryKamera 2010

W piątek 1 października rusza w Krakowie jubileuszowy, 5. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera. Przez siedem kolejnych dni na ekranie Kina Pod Baranami fani afrykańskiej kinematografii będą mogli zobaczyć produkcje reżyserów z różnych części tego kontynentu.

Wśród tegorocznych tytułów znalazło się czterech zwycięzców Panafrykańskiego Festiwalu Filmów i TV FESPACO w Wagadugu (Burkina Faso) – najważniejszego przeglądu kina afrykańskiego na świecie. Nigeryjska historia muzułmanina, który odbył podróż do Mekki w Pielgrzymie El Hadji O. Ganda, wyzysk i bieda marokańskich dzieci w Tysiącu i jeden rąk w reżyserii S. B. Barka czy brutalne zderzenie wykształconego w Europie inżyniera wracającego do pracy w Mali w filmie Bagażowy S. Cissé – to tylko niektóre spośród prezentowanych filmów.

Festiwal rozpocznie otwarcie wystawy włoskiej fotografki Alessi Capasso VIDOMEGON. Przeżyć dzieciństwo na bazarze Dantokpa w hallu Kina Pod Baranami na II piętrze oraz projekcja południowoafrykańskiego obrazu Shirley Adams w reżyserii Olivera Hermanus’a.

Festiwalowi towarzyszyć będą debaty na temat sytuacji kobiet w muzułmańskiej Afryce czy afrykańskich imigrantów w Europie i Polsce, które odbędą się w Klubie pod Jaszczurami. Tam również będzie można zobaczyć zdjęcia z wypraw do Kenii, Etiopii, Egiptu i Sudanu. Z kolei Alain Nebouel Clovist z Kamerunu poprowadzi warsztaty tańca afrodance. Na najmłodszych czeka w Kinie Pod Baranami specjalny seans dla dzieci z atrakcjami – Baranki w Afryce.

1 – 8 października 2010 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie
Rynek Główny 27, Kraków

Dodaj komentarz