• 2010-09-29

Polski artysta nominowany do nagrody głównej Henkel Art.Award. 2010

Maksymilian Cieślak został jednym z pięciu finalistów tegorocznej edycji konkursu artystycznego Henkel Art.Award. Międzynarodowe jury ekspertów pod przewodnictwem Karoli Kraus, pełniącej funkcję dyrektora Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wiedniu – MUMOK), obok Polaka wyróżniło czworo artystów z Mołdawii, Słowenii, Turcji i Węgier. Każdy z nich ma szansę na nagrodę pieniężną w wysokości 7000 euro, indywidualną wystawę w swoim kraju ojczystym oraz prezentację swoich prac w muzeum MUMOK w Wiedniu. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas ceremonii 25 listopada 2010 r. w Wiedniu.

Maksymilian Cieślak, Odrobina szczęścia

Maksymilian Cieślak, Odrobina szczęścia

Oprócz przewodniczącej jury Karoli Kraus, w skład międzynarodowego jury ekspertów weszli również: Maria Vassileva, główny kurator Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii (Bułgaria), Juraj Carny, kurator i właściciel galerii w Bratysławie (Słowacja), Dorota Monkiewicz, wicedyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu oraz Basak Senova Muratoglu, niezależny kurator z Turcji zaproszony ostatnio do Wiednia. Jurorzy nominowali pięciu finalistów, ubiegających się o nagrodę Henkel Art.Award. 2010, spośród dokładnie 1060 zgłoszeń. Wyjątkowo szerokie spektrum i różnorodność postaw artystycznych oraz mediów wykorzystanych przez młodą awangardę z Europy Środkowo-Wschodniej były dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Bardzo się cieszę, że firma Henkel CEE, organizacja KulturKontakt Austria i muzeum MUMOK wnoszą tak cenny wkład w promowanie utalentowanych, dobrze zapowiadających się artystów z tego regionu ― powiedziała Karola Kraus, przewodnicząca jury.

Droga 27-letniego Maksymiliana Cieślaka do międzynarodowego finału prowadziła przez polski etap konkursu Henkel Art.Award. W czerwcu 2010 roku został on jedną z trzech wyróżnionych osób spośród 260 zgłoszeń nadesłanych przez polskich artystów. Jury w składzie: Hanna Wróblewska, Zastępca Dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki – przewodnicząca jury, Stach Szabłowski, kustosz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Piotr Bernatowicz, redaktor naczelny miesięcznika Arteon. Magazyn o Sztuce doceniło go za tworzenie zaskakująco spójnej i oryginalnej całości prac wideo przy wykorzystaniu bogatych, różnorodnych źródeł. Artysta, na co dzień mieszkający w Tomaszowie Lubelskim, jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Maksymilian Cieślak

Maksymilian Cieślak

Obok Maksymiliana Cieślaka, w gronie pięciu młodych artystów nominowanych do finału międzynarodowego konkursu Henkel Art.Award. 2010 znaleźli się także: Pavel Braila (Mołdawia), Tao G. Vrhovec Sambolec (Słowenia), Özlem Sulak (Turcja) i Gergely Hory (Węgry).

Gala konkursu Henkel Art.Award. – 25 listopada 2010 r., Wiedeń

Rozstrzygnięcie konkursu Henkel Art.Award. 2010 oraz uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 listopada 2010 r. w Stajniach Cesarskich (Hofstallungen) na terenie muzeum MUMOK.

Dodaj komentarz