• 2010-09-29

Chóry Anielskie

W sobotę 2 października 2010 roku o godz. 12.00 w Spichlerzu na terenie Parku Etnograficznego w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Chóry anielskie. Rzeźby Antoniego Kamińskiego.

Chóry anielskie, fot. Marian Kosicki

Antoni Kamiński (ur. 1947r.) rzeźbiarz, którego działalność artystyczna mieści się w nurcie sztuki nieprofesjonalnej, współtwórca tzw. stylu kutnowskiego, należy do uznanych i cenionych przedstawicieli tej dziedziny twórczości. Początkowo rzeźbienie traktował jako hobby, z czasem stało się podstawą jego utrzymania. W 1974 roku otrzymał drugą nagrodę za rzeźby zgłoszone na konkurs sztuki ludowej w Łęczycy. Wyróżnienie to zachęciło go do rozwijania swoich umiejętności.

Inspiracją dla jego prac jest tradycyjna ikonografia religijna, też wątki biblijne. Chętnie ilustruje życie dawnej wsi, przedstawiając je w sposób nieco wyidealizowany, często zabarwiony dużą dozą humoru. Liczne sukcesy w konkursach na sztukę ludową, wystawy indywidualne w Polsce, za granicą, rosnąca ilość nabywców na jego prace stały się dla niego motywacją do podejmowania ciągle nowych wyzwań artystycznych.

Ekspozycja, zatytułowana przez Antoniego Kamińskiego Chóry anielskie jest odbiciem jego osobistych poglądów i przeżyć, które sam autor podsumowuje zdaniem: Aniołowie mnie prowadzą. Wystawa prezentuje sto rzeźb, specjalnie na nią wykonanych, których tematem przewodnim są chóry anielskie, jak mówi artysta, śpiewające Bogu i ludziom.

Chóry anielskie, fot. Marian Kosicki

Postacie aniołów rzeźbiarz umieszcza w scenach przypisanych im w chrześcijańskiej ikonografii, takich jak szopka betlejemska, adoracja Chrystusa Ukrzyżowanego czy Wniebowzięcie Matki Boskiej. Otaczają patronkę chórów i muzyki kościelnej św. Cecylię. Większość rzeźb jednak to wielopostaciowe, zrytmizowane kompozycje przedstawiające muzykujących i śpiewających aniołów ujętych w różnych pozach, z różnymi atrybutami muzycznymi.

Prace są wyjątkowo dekoracyjne nie tylko przez formę kompozycji, ale również przez sposób wykończenia, odpowiednio dobraną kolorystykę. Jest to pełna pogody uskrzydlona wystawa, która z pewnością choć na chwilę pozwoli oderwać się od Ziemi.

Tekst: Bożena Olszewska

Chóry anielskie. Rzeźby Antoniego Kamińskiego
2 października 2010 roku, godz. 12.00
Spichlerz w Parku Etnograficznym w Toruniu

Dodaj komentarz