• 2010-09-29

Alfabet polski 2

W piątek, 1 października 2010 roku o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych – Galerii Miejskiej w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej Alfabet polski 2. Wystawa potrwa do 31 października 2010.

Alfabet polski  2 - plakat

Alfabet polski 2 - plakat

Wystawa jest podsumowaniem drugiej odsłony Alfabetu polskiego, prezentując tym samym fragment obrazu aktualnej sztuki polskiej, tematy i formy, które znajdują się w polu zainteresowań artystów. Zobaczymy spirytualne fascynacje Olafa Brzeskiego, wykorzystanie filmowego języka do rejestracji architektury i pamięci w pracy Krzysztofa Kaczmarka, ornamentalne ujęcie rzeczywistości w Płaczkach Anny Molskiej, niepokojące rozwinięcie zainteresowań tłumem w wideofresku Dominika Lejmana i subtelne działania na rzeczywistości w pracy Katarzyny Przezwańskiej. Część z prac przygotowana została specjalnie na potrzeby projektu wykorzystując różne media (rzeźba, instalacja, wideofresk, wideo).

Informacje o artystach:

Olaf Brzeski – zajmuje się rzeźbą, instalacją, filmem i rysunkiem. Swoje prace zapożycza z podświadomych wizji i obrazów, często noszą ślady rozpadu i destrukcji. W latach 1995-2000 studiował rzeźbę na ASP we Wrocławiu. Zadebiutował wygraniem konkursu na pomnik Pomarańczowej Alternatywy. W 2009 roku nominowany do konkursu Spojrzenia – Nagrody Fundacji Deutsche Bank. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Krzysztof Kaczmarek – artysta wizualny, pracuje w wielu mediach. Studiował na ASP w Krakowie, a od 2008 roku na Akademie der bildenden Künste w Wiedniu. Współtworzył Galerię Artpol w Krakowie, nieistniejące już, kultowe miejsce młodej sztuki. Fascynuje się filmem i dokumentem. Pełnometrażowy debiut artysty Pompenzuballen został pokazany na Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2010).

Dominik Lejman – artysta intermedialny. Lubi prezentować swoje prace poza galerią; na fasadach budynków, miejskich placach, w szpitalu, kościele. W prekursorski sposób zaczął łączyć malarstwo z nowymi mediami. Studiował na Akadami Sztuk Pięknych w Gdańsku (1989-1993) i w Royal College of Art w Londynie (1993-1995). Laureat wielu polskich i zagranicznych nagród.

Anna Molska – tworzy filmy wideo. W latach 2003-2008 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Jest przedstawicielką najmłodszej grupy absolwentów Pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, słynnej Kowalni, którą w latach 90-tych ukończyli m.in. Katarzyna Kozyra, Paweł Althamer i Artur Żmijewski. Prace artystki już na studiach wyróżniały się oryginalnością i nowatorskim podejściem do zadawanych tematów, były również zauważane w prestiżowych konkursach młodej polskiej sztuki. Laureatka konkursu Spojrzenia i Samsung Art Master. Stypendystka programu Art in General w Nowym Jorku. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal.

Katarzyna Przezwańska – zajmuje się malarstwem, instalacją artystyczną, projektowaniem. Studiowała malarstwo na warszawskiej ASP. Jedna z najciekawszych młodych polskich artystek zainteresowana modernizmem i odwołująca się do modernistycznych utopii i awangardowych ruchów początku XX wieku. Współpracuje m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka prac w Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie.

Alfabet polski to edukacyjny projekt prezentujący sztukę polską ostatnich lat. W ramach drugiej odsłony od marca do czerwca odbywały się spotkania z artystami, wystawy indywidualne oraz wykład Sebastiana Cichockiego. Podsumowaniem jest wystawa zbiorowa i wydanie publikacji. W ramach eksperymentalnego pierwszego Alfabetu (2009) do Tarnowa przyjechali: Basia Bańda, Pola Dwurnik, Mikołaj Grospierre, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Tomasz Kowalski, Małgorzata Markiewicz, Bartosz Mucha, Agnieszka Polska, Joanna Rajkowska, Magdalena Starska, Truth, Zorka Wollny, Julita Wójcik, Erwina Ziomkowska oraz Magdalena Ujma.

Alfabet polski inspirowany brakiem edukacji w zakresie sztuki współczesnej, chęcią przekazywania inspiracji, rozpracowywania pozycji prowincji wobec zagadnień sztuki współczesnej, ma ambicje stać się zbiorem, rodzajem archiwum tego, co ważne w danym czasie i miejscu.

Alfabet polski 2: Olaf Brzeski, Krzysztof Kaczmarek, Dominik Lejman, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska
Od 1 do 31 października 2010 roku
Kurator: Ewa Łączyńska-Widz
Projekt finansowany ze środków: Województwa Małopolskiego i Gminy Miasta Tarnowa.
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa, Rynek 4

Dodaj komentarz