• 2010-09-28

Premiera koncertowa Dudek Bluesy na Rawa Blues Festival

9 października 2010 roku w hali Spodka w Katowicach podczas 30. Rawa Blues Festival odbędzie się oficjalna koncertowa premiera płyty Irka Dudka. Dudek Bluesy to dopiero trzeci bluesowy album Irka Dudka. I pierwszy, na którym ikona polskiego bluesa śpiewa tę muzykę po polsku.

Rawa Blues Festival, Irek Dudek, fot. Roman Lipczyński

Rawa Blues Festival, Irek Dudek, fot. Roman Lipczyński

Trudno uwierzyć, ale Irek Dudek miał w swojej dyskografii do niedawna tylko dwie bluesowe płyty – No. 1 z 1986 nagraną z udziałem big-bandu i symfoniczną New Vision of Blues z 1994. Właśnie od pytania o tak długą przerwę zaczęliśmy krótką rozmowę przed Rawa Blues Festival…

RawaBlues: Dlaczego tak długo kazałeś czekać swoim fanom czekać na swoją nową bluesową płytę?

Irek Dudek: Ponieważ chcę aby każda moja nowa płyta stanowiła nowe otwarcie w bluesie. Tak było z Big Bandem ponad 20 lat temu, gdy w czasach socjalizmu udało się stworzyć prywatny Big Band grający boogie, wtedy nieobecną w Polsce odmianą bluesa. Później był symphonic blues, materiał który z kolei na festiwalach w zachodniej Europie był uznawany za wizjonerski i nowatorski.

Tak samo jest z nową płytą – nagrałem ją bo mam do powiedzenia coś nowego, bez powielania dźwięków już dawno zagranych.

RB: Co oznacza tytuł płyty – Dudek Bluesy?

ID: Tytuł jest przewrotny, bo nie chodzi tylko o bluesy, czyli bluesowe piosenki. Po angielsku bluesy znaczy okołobluesowy. To jest trochę gra słów – tak jak dla jazzu ukuto określenie jazzy. Tą płytą chciałem również przybliżyć bluesa do jazzu, podnieść jego rangę powyżej stereotypowego postrzegania bluesa jako prostej muzyki dla plebsu.

RB: Na pewno masz już gotowy plan jak będzie wyglądał Twoj koncert na Rawie. Możesz zdradzić choć część szczegółów?

ID: Tak, występ jest już wstępnie zaaranżowany. Wystąpię wraz z całym składem, który uczestniczył w nagrywaniu płyty – na perkusji Arek Skolik, na piano Kuba Płużek i Max Mucha – kontrabas. Na scenie będziemy blisko siebie, i tak na prawdę będziemy tworzyć na nowo. Płyta została nagrana bez prób, a również każdy prawdziwy koncert jest inny, dlatego na pewno pojawi się wiele wariacji. Tak było na przedpremierowym dla tej płyty, kameralnym koncercie w sali koncertowej Radia Katowice.

Występ Irka Dudka otworzy koncert finałowy 30. edycji Rawa Blues Festival.

Dodaj komentarz