Uwaga! Kobiety w Gdańsku

30 września 2010 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się spotkanie w ramach projektu Uwaga! Kobiety.

Zorka Project

30 września o godzinie 18.00 odbędzie się w Gdańsku prezentacja cykli fotograficznych i spotkanie z grupą fotoreporterską Zorka Project: Moniką Bereżecką i Moniką Redzisz.

Jedna z najważniejszych polskich, współczesnych grup fotoreporterskich Zorka Project istnieje od 2000 roku. Autorki, zainteresowane głównie socjologicznym portretem, przełamują społeczne tabu w zakresie medialnego wizerunku kobiet i mężczyzn, ról społecznych i płciowych. Tematem ich cykli są często marginalizowane społeczności mniejszościowe dragquin, uchodźców, jak również grupy zawodowe: kierowcy tirów, pracownicy cyrku, tramwajarki, kulturystów. Autorki fotografują swoje modelki i modeli w określony sposób, zapraszają ich do spojrzenia w obiektyw, podczas którego między wszystkimi wywiązuje się napięcie.

W cyklach zatytułowanych: Laski, Siłaczki i Matki artystki przyznały kobietom prawo do naturalnego, niepoprawialnego piękna. Obalając mity medialnych wzorców urody, artystki w pewnym sensie uwzniośliły codzienność.

Monika Redzisz i Monika Bereżecka są absolwentkami Wydziału Komunikacji Medialnej – Fotografii ASP w Poznaniu, Redzisz także Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorki publikują w prasie między innymi w Wysokich obcasach, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy, Polityce, Playboyu, Vivie, Zwierciadle, Pozytyw, Fototapeta, Biuletyn fotograficzny. Ich prace prezentowane były w wielu polskich (miedzy innymi w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i CSW Zamek Ujazdowski) i zagranicznych galeriach. Były stypendystkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatkami nagród Journalist Award (2004) i Nikon Award (2005). Autorki mieszkają i pracują w Warszawie.

30 września 2010 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej
ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa

Dodaj komentarz