• 2010-09-24

Marie Chouinard na festiwalu Ciało/Umysł

We wtorek 28 września 2010 roku w Teatrze Polskim w Warszawie wystąpi Marie Chouinard z zespołem. To jedna z najsłynniejszych kanadyjskich artystek, która zrewolucjonizowała taniec współczesny. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje dwa spektakle: 24 Preludia Chopinowskie oraz Święto Wiosny.

Na podstawie 24 Preludiów opus 28 Chopina Marie Chouinard stworzyła niezwykle plastyczne widowisko, w którym taniec i muzyka tworzą nierozerwalny splot, jeden organizm. Podstawę kompozycji choreograficznej stanowi struktura muzyczna. Choreografka interpretuje ją w mistrzowski sposób. Prowadzi tancerzy według precyzyjnej partytury, tworząc dynamikę za pomocą tych samych emocji, co muzyka. Prawie nagie ciała tancerzy – idealnie piękne, wyrzeźbione światłem – zachwycają nieskazitelną techniką.

24 Preludia Chopinowskie

Święto wiosny zajmuje w karierze Chouinard miejsce szczególne. Reinterpretacja najsłynniejszego dzieła tańca współczesnego oparta jest na oryginalnym odczytaniu partytury muzycznej z 1913 roku. Choreografka odkrywa w niej odmienny rytm, czyniąc z pierwotnego dzieła echo i zarazem kontrapunkt do własnej organicznej i witalnej choreografii. W przeciwieństwie do popularnych i klasycznych odczytań partytury Strawińskiego, Chouinard stworzyła koncepcję opartą na wariacjach solowych, nadając jej nowy wymiar całkowitej synchronizacji.

Marie Chouinard zadebiutowała w 1978 roku. Stworzyła kilkadziesiąt spektakli, instalacji i filmów, potwierdzających jej żywe zainteresowanie ciałem ludzkim oraz poszukiwaniami formalnymi. W 1990 roku powstał zespół Marie Chouinard, w ramach którego artystka rozwija i krystalizuje swój oryginalny język choreograficzny. W ciągu 20 lat grupa zaprezentowała ponad 1000 przedstawień. Spektakle Chouinard cieszą się niesłabnącą popularnością: Święto wiosny jest wystawiane od 18 lat, a Preludia Chopinowskie weszły do stałego repertuaru kanadyjskiego Baletu Narodowego. W 2009 roku, po 19 latach przerwy, Marie Chouinard powróciła na scenę jako tancerka z przedstawieniem solowym morning glories. Jej styl charakteryzuje nutka prowokacji, połączona z inteligencją cielesną i wizualną perfekcją.

Występ Marie Chouinard w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł
28 września 2010 roku, godz. 20.00
Teatr Polski w Warszawie

Dodaj komentarz