• 2010-09-22

Wizytówka Chopina

Od 25 września 2010 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie będzie można oglądać multimedialną wystawę autografów muzycznych kompozytora Wizytówka Chopina. Wystawa potrwa do 11 listopada 2010 r.

Praca z wystawy "Wizytowka Chopina"

Praca z wystawy "Wizytowka Chopina"

Wystawa Wizytówka Chopina to pokaz unikatowej, największej na świecie kolekcji autorskich rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina znajdującej się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Cennym uzupełnieniem kolekcji muzycznych autografów jest korespondencja, a wśród niej dziewięć listów kompozytora.

Tematem przewodnim ekspozycji są źródła inspiracji, proces twórczy i bogactwo form stosowanych przez kompozytora. Cymeliom towarzyszą aplikacje interaktywne oraz zestawy słuchawkowe umożliwiające zwiedzanie wystawy w warstwie dźwiękowej.

Celem scenografii zaprojektowanej przez Borisa Kudličkę oraz pracownię architektoniczną WWA, było przeniesienie zwiedzających do innej rzeczywistości, abstrakcyjnego świata kompozytora, w którym przewodnikiem jest jego muzyka oraz dźwięki fortepianu charakterystyczne dla jego niepowtarzalnego stylu. Abstrakcyjna instalacja prowadząca zwiedzającego przez kolejne pomieszczenia wystawy jest równocześnie przewodnikiem po procesie twórczym Chopina.

Praca z wystawy "Wizytowka Chopina"

Praca z wystawy "Wizytowka Chopina"

Początkowo chaotyczne, poplątane pojedyncze wstążki symbolizujące powstawanie zalążków melodii poprzez swobodne improwizowanie łączą się, wygładzają, aż ostatecznie tworzą idealne, skończone dzieło: formę o płynnych kształtach wypełniającą 9-metrową Salę Kariatyd. Cienkie paski giętej sklejki oraz żmudna technologia wyginania jej przywodzą na myśl zarówno produkcję instrumentu muzycznego, jak i powstawanie samego utworu.

Rangę tej znaczącej w świecie kolekcji określa nie tylko liczba tworzących ją dzieł, ale przede wszystkim ich niezwykła wartość. Najcenniejsze wśród nich to: Fantazja f-moll op. 49, Sonata h-moll op. 58, Polonez-Fantazja As-dur op. 61, drugi Nokturn Des-dur z op. 27, 2 Nokturny op. 55, 2 Nokturny op. 62, 4 Mazurki op. 24, 4 Mazurki op. 33, 3 Mazurki op. 56, Allegro de Concert op. 46 oraz rękopis szczególny – partytura Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

Rękopisy powstały na bardzo dobrym jakościowo, prostokątnym linowanym papierze czerpanym, często ze znakami wodnymi.

O rękopisach Chopina pisze Prof. John Rink, University of Cambridge:

Nie sposób do końca zrozumieć znaczenia rękopisów Chopina bez uświadomienia sobie, jak mozolnie przychodziło mu zapisywanie pomysłów, które powstawały przy i dla fortepianu. Chopin myślał o muzyce nie w kategoriach oznaczeń na papierze, lecz dźwięków i kształtów – zarówno w sensie formy muzycznej, jak i fizycznego czucia klawiatury pod palcami. Bezgraniczny geniusz improwizacyjny kompozytora sprawiał też, że każde wykonanie utworu – na koncercie, podczas lekcji czy nawet w myślach – odbiegało zarówno od wykonań wcześniejszych, jak i późniejszych.

Praca z wystawy "Wizytowka Chopina"

Praca z wystawy "Wizytowka Chopina"

Wszystkie rękopisy Fryderyka Chopina z kolekcji Biblioteki Narodowej zostały wpisane do prestiżowego rejestru UNESCO dokumentującego najcenniejsze i najważniejsze dla światowego dziedzictwa kulturowego zabytki myśli i piśmiennictwa.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog zaprojektowany przez pracownię Super Super.

Elektroniczna wersja wystawy znajduje się na stronie internetowej: www.wizytowkachopina.pl, gdzie za pośrednictwem aplikacji Verto będzie można przeglądać i słuchać wszystkich rękopisów kompozytora.

Wizytówka Chopina
25 września – 11 listopada 2010
Biblioteka Narodowa w Warszawie
(Pałac Rzeczypospolitej, plac Krasińskich 3/5)

Dodaj komentarz