• 2010-09-20

Olszewskiego 11

We wtorek 5 października 2010 roku o godzinie 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Zawadzkiego zatytułowaniej Olszewskiego 11. Ekspozycja będzie czynna do 25 października 2010 r. Tytuł wystawy to adres domu, w którym wychował się Autor. Fotografie rodzinnego domu i ogrodu powstawały w ciągu 30-tu lat, pomiędzy 1975 a 2005 rokiem.

Zdjęcie z zaproszenia na wystawę Wojciecha Zawadzkiego "Olszewskiego 11"

Tematem cyklu – jak pisze Elzbieta Łubowicz:

nie jest upływ czasu. Przeciwnie wydaje się, że czas stoi w miejscu. Niewątpliwie na tych obrazach zarejestrował się realny widok, obecny przed obiektywem w tym właśnie, a nie innym momencie – a mimo to niezwykle trudno jest określić czas powstania zdjęcia, jeśli się nie spojrzy na datę przy podpisie. Wszystkie te fotografie, chociaż miedzy nimi są tak duże różnice wieku, prezentują tę samą stylistykę, tworząc konsekwentną serię o wyrazistej koncepcji – choć wydaje się to niewiarygodne przy tych dystansach czasowych, jakie je dzielą (…).

Główną osobą w spektaklu otwierającym się przed widzem jest w tych fotografiach – światło. To światłu przypisana została rola narratora i przewodnika, który wydobywa z cienia miejsca i przedmioty, oświetlając je i tym samym zwracając na nie uwagę odbiorcy, a także nadając im znaczenie. Można powiedzieć, że widoki na tych zdjęciach są nie tyle oświetlone, ile opromienione światłem i zdają się raczej mieć charakter ulotnych zjawisk niż realnych obiektów – choć widać je przecież tak wyraźnie i szczegółowo, że te zjawy bardzo podobne są do rzeczywistości… Światło jest tu więc z jednej strony dosłowne i realne, a z drugiej – symboliczne, pełniąc rolę metaforycznego wydobywania z mroku, rozjaśniania i wyjaśniania, rzucania światła na przedmiot myśli.

Wystawie towarzyszy monograficzna książka pt. Wojciech Zawadzki – 100 fotografii wydana przez Wydawnictwo Kropka.

Wojciech Zawadzki – urodzony w 1950 roku, uprawia fotografię od lat 70 –tych. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu fotografii elementarnej /lata 70 –te/ oraz fotografii czystej /lata 80/. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Kurator Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wykładowca fotografii w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie, Zielonej Górze, kierownik i wykładowca w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze , wykładowca w Studium Fotografii Kwadrat we Wrocławiu. Autor wykładów za granicą m.in. w Danii.

Od 1978 roku miał wiele wystaw indywidualnych – krajowych i zagranicznych,m.in. w galerii Image w Aarhus, galerii Foto- Medium-Art we Wrocławiu, Małej Galerii Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, galerii Pusta w Katowicach, galerii PF w Poznaniu, galerii B&B w Bielsku Białej, galerii BWA w Jeleniej Górze, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. Biennale Fotografii Polskiej, Wokół dekady – fotografia polska 1990 – 2000, Kontakty – wszystkie edycje od 1989r., Znaki czasu. W latach 1998 – 2008.zrealizował dwie duże autorskie wystawy Moja Ameryka i Olszewskiego 11, które były prezentowane w najważniejszych galeriach w Polsce. Jego fotografie znajdują się w zbiorach : Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld w Niemczech, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Wystawa Olszewskiego 11 Wojciecha Zawadzkiego
5 – 25 października 2010 roku
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
Wernisaż wystawy – 5 października 2010 r., godz. 18.00

Dodaj komentarz