• 2010-09-20

Wystawa przeoczonych malarek w Łodzi

14 października 2010 roku o godzinie 18.00 w Pałacu Herbsta Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Przeoczenie.

Olga Boznańska, Portret kobiety (Cyganka), 1888, Muzeum Narodowe w Krakowie

14 października w Pałacu Herbsta otwarta zostanie wystawa pt. Przeoczenie. Jest to pokaz malarskich portretów kobiet malowanych na przełomie XIX i XX wieku przez znane polskie artystki, jak: Olga Boznańska, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Aniela Pająkówna. Celem wystawy jest jednak przede wszystkim prezentacja twórczości tych malarek, których obecność w historii sztuki nie jest tak oczywista, w pewien sposób przeoczona. Na wystawie znajdą się więc portrety i autoportrety autorstwa między innymi: Aneri (Ireny Weissowej), Henryki Bezler-Czyżewskiej, Anieli Biernackiej Poraj, Janiny Bobińskiej-Paszkowskiej, Emilii Dukszyńskiej-Dukszy, Marii Gażycz, Marii Koźniewskiej, Ireny Łuczyńskiej-Szymanowskiej, Dory Mukułowskiej i Ewa Rościszewskiej-Lorentowicz.

Powierzchowne rozumienie tytułu wystawy polega więc na niedostatecznej obecności sztuki kobiet w historii. Feministyczny projekt wypełnienia tej luki był wielokrotnie realizowany, także w Polsce. Wystawa jest kolejną taką próbą. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

14 października 2010 roku – 16 stycznia 2011 roku
Pałac Herbsta
Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Przędzalniana 72, Łódź

Dodaj komentarz