Wystawa Anny Zaradny w Krakowie

23 września 2010 roku w Fundacji No Local w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Pass | ed Anny Zaradny.

Wystawa Anny Zaradny

Fundacja No Local organizuje cykl wystaw w ramach projektu Fragile Boredom. Zaprezentowane zostaną prace Anny Zaradny, Erika Büngera, Lawrence English’a, Pawła Kulczyńskiego. Ich twórczość nie daje się zdefiniować według jednego klucza, wymykając się kolejnym etykietom. Wystawy będą pokazywane od września do grudnia 2010 roku w No Local w Krakowie i Kronice w Bytomiu.

Otwierająca cykl wystawa Pass | ed Anny Zaradny przybiera raczej charakter environmentu niż klasycznej ekspozycji. Można o niej mówić także w kontekście fluxusowych eksperymentów lat sześcdziesiątych – utworów, które łączyły wizualność, procesualność i dźwięk. Projekt Zaradny przywołuje te idee, przyjmując charakter utworu rozwijającego się w czasie, zakładającego pewną przypadkowość i wyczulenie na detale. Artystka ukazuje projekcje, które zrodziły się z pierwotnie przypadkowej obserwacji, a z czasem metodycznej rejestracji abstrakcyjnych zjawisk optycznych. Muzyka, którą Zaradny skomponowała jako oddzielne utwory została przypisana poszczególnym obrazom. Przestrzeń nigdy nie jest pusta – zawsze znajdzie się jakiś obiekt, na który można spojrzeć albo jakieś dźwięki, które można usłyszeć.

Czas pełni rolę jednego z kluczowych punktów odniesienia w projekcie Zaradny. Istnieje przede wszystkim w kontekście relacji między teraźniejszością a przeszłością. Pojawia się w symbolicznej transpozycji sytuacji z procesu rejestracji do chwili obecnej. Materiał wizualny powstawał w warunkach odpowiadających sposobowi zaplanowania wystawy. Ważny jest także wątek ciągłości obrazu i dźwięku oraz ich przenikania.

23 września – 12 października 2010 roku
Fundacja No Local
ul. Sławkowska 14, Kraków

Dodaj komentarz