• 2010-09-18

Podążaj za białym królikiem!

Do 24 października 2010 roku w Bunkrze Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę dla dzieci Podążaj za białym królikiem! Bunkier Sztuki organizuje wystawę sztuki współczesnej dla dzieci, z udziałem najciekawszych artystów młodego i średniego pokolenia. Wystawa Podążaj za białym królikiem! powstała w odpowiedzi na potrzebę włączenia dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Krakowie.

Logo wystawy "Podążaj za białym królikiem!"

Tytułowy cytat, zaczerpnięty z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla zachęca do otwarcia się na nieznane. Alternatywna rzeczywistość sztuki współczesnej otworzy przed najmłodszymi świat nieskrępowanej wyobraźni, rządzący się własnymi prawami i własną logiką. Traktujemy ją jak Krainę Czarów, równoległy wymiar rzeczywistości, do którego może wejść każdy, pod warunkiem, że tak jak Alicja, przejdzie na drugą stronę lustra i uwierzy w to, co niemożliwe.

Na wystawie zobaczymy wyłącznie prace nowe, powstałe z myślą o dzieciach. Projekty uwzględniają dziecięcą perspektywę oglądu świata, odwołując się także do poszczególnych etapów rozwoju młodego człowieka. Pokazane na wystawie prace często są wynikiem osobistej podróży artysty do czasów własnego dzieciństwa. Wszystkie projekty będą zachęcały do aktywnego uczestnictwa w wystawie i poprzez zabawę pobudzały dzieci do krytycznego myślenia.

Uszyty z miękkich materiałów Wypadek Justyny Koeke nawiązuje do dziecięcej fascynacji katastrofami, które są wyrazem intuicyjnej potrzeby mierzenia się z lękiem i tematami ostatecznymi. Kuszenie Angeliki Markul odwołuje się do osobistego wspomnienia z dzieciństwa artystki, która zgubiła się w polu kukurydzy. Pokój szczelnie wypełniony zieloną mgłą, w którym traci się poczucie czasu i przestrzeni wywołuje sprzeczne emocje – od fascynacji po zagubienie.

Wyłaniające się zza chmur Nie…bo to instalacja Agnieszki Kurant i Aleksandry Wasilkowski, przedstawiająca rzeczywistość do góry nogami. Artystki zainspirował przewrotny obraz świata widzianego oczami dziecka. Podróż Zorki Wollny to metafora procesu dojrzewania, ujęta w formie labiryntu. Odbiorca natrafi na szereg wyzwań, odpowiadających tym, z którymi człowiek styka się w procesie dojrzewania.

Dwoje artystów przygotowało prace w formę klocków: Hubert Czerepok drewniany model bomby atomowej do składania, a Aleksandra Polisiewicz układankę odnoszącą się do zjawiska wielokulturowości. Iluzyjna instalacja Olafa Brzeskiego zainspirowana zabawką artysty z czasów dzieciństwa odnosi się fenomenu wspomnień, które podlegają deformacji i są przefiltrowane przez pryzmat czasu.

Podążaj za białym królikiem! to wystawa wzbogacona o dodatkowe przestrzenie edukacyjno-rekreacyjne, jak kino i świetlica. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Artyści: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Justyna Koeke, Wojciech Kosma, Agnieszka Kurant i Aleksandra Wasilkowska, Angelika Markul, Aleksandra Polisiewicz, Zorka Wollny

Konsultacja merytoryczna: dr Monika Nęcka
Autorzy aranżacji: Jacek Paździor, Bartosz Mucha
Kuratorki wystawy: Anna Bargiel, Anna Smolak, Magdalena Ujma

Wystawa Podążaj za białym królikiem!
otwarta w dniach: 10.09.2010-24.10.2010
Otwarcie: 09.09.2010 godz. 17:00
Bunkier Sztuki, Kraków

Dodaj komentarz