• 2010-09-17

Rejs po Wiśle Mariusza Tarkawiana

Wczoraj, 16 września, o godzinie 19.00 w Galerii ArtProgram przy ul. Andersa 13 odbył się wernisaż wystawy Mariusza Tarkawiana Rejs po Wiśle. Jest to pierwsza ekspozycja prezentowana w nowej siedzibie galerii, w związku z czym wernisaż miał charakter parapetówy, otwarcia nowej przestrzeni.

Praca Mariusza Tarkawiana

Praca Mariusza Tarkawiana

Rysunek reportażowy jest gatunkiem nie zbyt często pojawiającym się współcześnie. W czasach dominacji fotografii i wideo, wydaje się, że nie ma on racji bytu. Wyparcie go jako źródła wiedzy, sposobu szybkiego przekazywania informacji, wydobyło jego charakterystyczne aspekty. W takiej sytuacji rysunek ma wartość informacyjną, ale jest to informacja bardzo silnie zindywidualizowana, całkowicie poddana kontroli artysty, który wydobywa z rzeczywistości wybrane elementy, wyraźnie kształtując jej obraz – ponieważ jako gatunek, ten rodzaj rysunku przynajmniej deklaratywnie się do niej odwołuje.

W projekcie Rejs po Wiśle Mariusz Tarkawian zaaranżował sytuację podróży, która taki rysunek szczególnie prowokuje. Zabierając w podróż po rzece liczną publiczność artysta zaprosił uczestników do wspólnego rysowania, zmieniając charakter rejsu z wycieczki na plener. Wystawa prezentuje prace wszystkich uczestników rejsu, prezentując różne podejścia do tematu. Jest ona efektem wspólnego działania w zaprojektowanej przez artystę sytuacji. Jej całości dopełniła muzyka, którą artysta komponuje, a która zaowocowała niedawno wydaniem płyty ameboid przez ArtBazaar Records.

Mariusz Tarkawian

Mariusz Tarkawian

Prace Mariusza Tarkawiana wykonane w trakcie rejsu znajdują się na styku dwóch wątków, które rozwija – rysunku konceptualnego i reportażowego. Rysunki o charakterystycznej, prostej kresce i minimalistycznym stylu wywodzą się z wcześniejszych realizacji tego artysty, spod znaku Firmy Rysunkowej Szybki Bill, w ramach której wykonywał rysunki z szybkością automatu, w różnych sytuacjach, czasem wręcz obrzucając publiczność świeżo wykonanymi pracami.

Mariusz Tarkawian Rejs po Wiśle
kurator: Antoni Burzyński
Galeria ArtProgram
ul. Andersa 13, Warszawa

Dodaj komentarz