• 2010-09-15

Nasza klasa – premiera

16 października 2010 roku w Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie odbędzie się premiera dramatu Tadeusza Słobodzianka Nasza klasa. Jest to spektakl Fundacji Sztuka Dialogu powstały w koprodukcji z Festiwalem Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Obsada "Naszej klasy", fot. Patrycja Mic

Obsada "Naszej klasy", fot. Patrycja Mic

Nasza klasa to historia uczniów z jednej klasy. Uczyli się z jednego elementarza, śpiewali te same piosenki, mieli podobne marzenia – zostać strażakiem, lekarzem, żołnierzem, gwiazdą filmową. Kiedy w ich życie wkracza ideologia, stają przeciwko sobie. Nasza klasa jest opowieścią o tym, jak łatwo przyjaźń zmienia się w nienawiść, a zabawę zastępuje zbrodnia.

Nasza klasa miała prapremierę w The National Theatre w Londynie, gdzie spektakl wyreżyserował Bijan Sheibani. W Polsce Naszą klasę wyreżyseruje Słowak Ondrej Spišák, scenografię zaprojektuje jego rodak František Liptak, kostiumy Jan Kozikowski, a choreografię Anna Iberszer.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Czerwińska, Izabela Dąbrowska, Mariusz Drężek, Monika Fronczek, Anna Gryszkówna, Dorota Landowska, Leszek Lichota, Damian Łukawski, Robert T. Majewski, Paweł Pabisiak, Przemysław Sadowski, Marcin Sztabiński i Karol Wróblewski.

Tadeusz Słobodzianek o spektaklu:

Trzeba się nieustannie mierzyć z traumą polsko – żydowskich relacji. Wierzę, że uda się ją pokazać w innym świetle, niejednoznacznie, tragicznie i sprowokować nie tylko namysł, ale również rodzaj katharsis, które nie pozostawi nikogo obojętnym.

Ondrej Spišák o spektaklu:

Nasza klasa nie próbuje nikogo pouczać, to opowiadanie historii, która ma prowokować pytania. Dramat, nawiązując do wydarzeń we wschodniej Polsce, jest równocześnie historią uniwersalną, zrozumiałą wszędzie tam, gdzie pojawiają się głębokie konflikty etniczne, a prywatne życie musi ustąpić wielkiej polityce.

Nasza klasa Tadeusz Słobodzianek
Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22, Warszawa

Dodaj komentarz