• 2010-09-15

Madama Butterfly – wersja koncertowa

16 września 2010 roku o godzinie 19.00 Opera na Zamku zaprasza na prezentację słynnej opery Giacomo Pucciniego Madama Butterfly. Dzieło zostanie wykonane w wersji koncertowej na scenie Filharmonii Szczecińskiej.

Plakat "Madama Burrerfly"

Plakat "Madama Burrerfly"

Madama Butterfly to jedno z najsławniejszych dzieł w repertuarze operowym. Wysmakowana brzmieniowo, multikolorowa partytura Giacomo Pucciniego opowiada dramatyczną historię związku japońskiej gejszy i porucznika marynarki amerykańskiej, a sposób jej oddziaływania podobny jest poetyce obrazu filmowego. Autorzy libretta nawiązali do kilku źródeł literackich: francuskiej powieści Pierre’a Lotiego Madame Chrysantheme, opowiadania Johna Luthera Longa Madame Butterfly i bazującego na nim dramatu Davida Belasco pod tym samym tytułem. Choć główna postać opery – Cho-Cho San – swój przydomek zawdzięcza rodowemu herbowi wyrzeźbionemu w kształcie motyla, to można doszukać się w nim głębszej symboliki.

Motyl symbolizuje przecież zarówno piękno, jak i kruchość życia. Chryzantema to zarówno kwiat szczęścia, jak i żałoby. Butterfly składa się więc z paradoksów – żyje by kochać, ale jednocześnie kocha by umrzeć. Cho-Cho San uniesiona uczuciem porzuca religię przodków, gorączkowo szukając nowej tożsamości. Uciekając od przeszłości, nie odnajduje jednak przyszłości. Jej świat rozpada się na naszych oczach w drobny pył, a samobójczy gest ma charakter rytualnego obrzędu. Pomimo premierowej klęski Madama Butterfly szybko osiągnęła sławę, by z czasem – razem z Traviatą i Carmen – stworzyć triadę najpopularniejszych oper świata.

Obsada:

Cio Cio San (Madama Butterfly): Roma Jakubowska – Handke
Pinkerton: Vasyl Grokholsky
Shapless: Tomasz Łuczak
Suzuki: Katarzyna Sałacińska
Goro: Piotr Zgorzelski
Bonzo: Janusz Lewandowski
Yamadori: Paweł Wolski
Kate: Lucyna Boguszewska
Komisarz: Rafał Pawnuk
Chór i Orkiestra Opery na Zamku
Dyryguje Piotr Deptuch

Madama Butterfly G.Puccini – wersja koncertowa
16. września 2010 roku, godzina 19.00
Sala Filharmonii Szczecińskiej

Dodaj komentarz