• 2010-09-15

Wystawa Macieja Bieniasza – Tu byłem

22 września 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy profesora Macieja Bieniasza TU BYŁEM.

Wystawa w galerii Rondo Sztuki ma w założeniu pokazać mniej stereotypowy wizerunek Macieja Bieniasza. Ma też przybliżyć odbiorcy bardziej prywatny obraz znanego wszystkim twórcy. Odbiorca będzie więc mógł między innymi zobaczyć, że znane mu – zaangażowane społecznie i religijnie realizacje Macieja Bieniasza – nie mają jedynie publicystycznego wymiaru, lecz wypływają z głębokiego przeżywania czasu i świata, w którym przyszło autorowi żyć. W portrecie, autoportrecie, pejzażu, martwej naturze, czyli tematach stale przez Macieja Bieniasza podejmowanych, widać naturę zarówno skłonną do głębokiej kontemplacji, jak i wrażliwość skutkującą społecznym zaangażowaniem.

Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane prace z różnych okresów twórczości, od najwcześniejszych po współczesne. Punktem zwrotnym w biografii artystycznej i osobistej Macieja Bieniasza była przeprowadzka z Krakowa do Katowic. Obraz Śląska przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był dla jego twórczości bardzo silnym bodźcem. Ten punkt zwrotny będzie zarysowany na wystawie.

Na wystawie będą też pokazane prace, które świadczą o ciągłej, świadomej obecności Macieja Bieniasza. Bez względu na czas i miejsce – czy są to wakacje nad jeziorem, czy tygodnie spędzone w szpitalu, czy nudne zebranie – Maciej Bieniasz, jako artysta, zawsze jest w stanie powiedzieć – Tu byłem.

Maciej Bieniasz jest malarzem, rysownikiem, autorem eseistyki kulturalnej. Urodził się w 1938 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. W 1965 roku był współzałożycielem grupy Wprost, jednej z najważniejszych grup artystycznych w ówczesnej Polsce. W 1974 roku rozpoczął pracę jako pedagog w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Przez kilkadziesiąt lat, aż do przejścia na emeryturę w 2009 roku, prowadził w ASP w Katowicach autorską pracownię rysunku i malarstwa. Mieszka i pracuje w Katowicach. Otrzymał między innymi Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, nagrodę komitetu Kultury Niezależnej Solidarność za całokształt twórczości, a także tytuł Kawalera Krzyża Orderu Polonia Restituta. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie.

22 września – 17 października 2010 roku
Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice

Dodaj komentarz