• 2010-09-15

Body in the Library

W Galerii Design BWA Wrocław trwa Body in the library. Ekspozycja zakończy się 27 października 2010 r. Udział biorą: Magda Buczek, Justyna Gryglewicz, Łukasz Jastrubczak, Krzysztof Kaczmarek, Anna Maria Karczmarska, Wojtek Kosma, Katarzyna Krakowiak, Mateusz Kula, Maciej Lizak, Mikołaj Moskal, Małgorzata Mazur, Olof Olsson, Agnieszka Piksa, Sabina Sujecka, Mikołaj Tkacz, Przemek Truściński, Zorka Wollny, Honza Zamojski.

"SG rozdział LXIV" fot. Anna Smarzyńska

"SG rozdział LXIV" fot. Anna Smarzyńska

Ciało czytelnika w bibliotece niewątpliwie samo staje się biblioteką odczuć. Wpływa na to multisensualność książki jako przedmiotu/fetyszu, w którym zawierają się – poza wartościami literackimi – także jakości projektowe, poligraficzne, introligatorskie oraz takie detale jak: gramatura, faktura, barwa i zapach papieru, format, dobór kroju pisma, układ elementów graficznych. Nie bez znaczenia są także ślady pozostawione przez poprzednich właścicieli, albo czytelników, w których pamięci splatają się zapamiętane narracje. Nieustanne przeobrażenia idei zawartych w książkach mają miejsce także podczas czytania, opowiadania, czy tłumaczenia tekstów na inny język.

Zaproszeni artyści podkreślą powstające w procesie użytkowania cechy osobnicze wybranych egzemplarzy. Przetworzone w ten sposób książki zostaną włączone w większy zbiór, uaktywniając tym samym całą kolekcję, stanowiącą sumę subiektywnych wyborów darczyńców. Swobodnej grze pojęć z pewnością sprzyjać będzie różnorodność tematyczna zgromadzonych tytułów, wśród których mogą znaleźć się zarówno podręczniki do gotowania, katalogi minerałów, ćwiczenia z fizyki, jak i wszelkiego rodzaju beletrystyka. Pozycje związane ze sztuką zostaną umieszczone pośród wielu innych, a struktura całości i system katalogowania będą ulegać zmianom w zależności od charakteru dodawanego materiału. W jednym miejscu nawarstwią się różne rodzaje wiedzy, doświadczeń i inspiracji. Podobnie jak w kryminalnej powieści czytelnik wcieli się w rolę detektywa, poszukującego klucza do rozwiązania zagadki i w ten sposób – poprzez zaproszenie do odnalezienia własnych formuł kategoryzacji – przełamana zostanie konwencja klasycznego księgozbioru, narzucającego odbiorcy własną narrację.

Otwarta formuła biblioteki znajdzie swój wyraz w niekonwencjonalnej aranżacji przestrzennej. Mobilne regały na książki przybiorą kształt leżanek, schodków i tetrisów – siedząc lub leżąc na nich, zyskamy okazję, by zastanowić się nad zmysłowością samego aktu czytania, nad tym, w jaki determinuje on nasze ciało. Działania performatywne rozgrywające się wokół księgozbioru będą dotyczyć różnych sposobów opowiadania historii oraz konfrontowania się z możliwościami i ograniczeniami języka.

Aranżacja: Bartek Mucha, Krzysztof Skoczylas
Identyfikacja wizualna: Magdalena Frankowska (plakat), Maciej Lizak
Kuratorzy: Aleksandra Jach, Kuba Woynarowski

Body in the Library
wystawa + czytelnia + performans
8. września do 27. października 2010
Galeria Design BWA Wrocław

Dodaj komentarz