• 2010-09-13

Spektakl Powidoki w Łodzi

16 września 2010 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się prapremiera spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Macieja Wojtyszki zatytułowanego Powidoki.

Przedstawienie Powidoki w reżyserii Macieja Wojtyszki to historia skomplikowanych wojennych i powojennych losów polskiego artysty Władysława Strzemińskiego i jego żony, Rosjanki, Katarzyny Kobro. Wydarzenia rozgrywają się na tle drugiej wojny światowej oraz następującej po niej nowej epoki, która z obojgiem, mimo ich lewicowych sympatii, obeszła się bezwzględnie.

Powidok to zjawisko reakcji fotochemicznych zachodzących w oku kiedy obraz rzeczy utrzymuje się dłużej niż jej realne postrzeganie. Pojęcie to stanowi kluczowy element teorii Strzemińskiego rozwijanej od lat 30. oraz jest tytułem cyklu jego obrazów powstałych w drugiej połowie lat 40. – okresie, w którym rozgrywa się sztuka.

Autorzy spektaklu, Maciej Wojtyszko i jego syn Adam, nakreślili portrety dwojga ludzi o silnych osobowościach – wybitnych, choć niedocenionych przez swoje czasy artystów, których łączyło mocne i gwałtowne uczucie.

W rolach głównych występują Mariusz Wojciechowski (Strzemiński) oraz Nina Czerkies (Kobro), w pozostałych rolach między innymi Wojciech Kalarus, Krzysztof Stroiński, Katarzyna Skarżanka, Jarosław Gajewski, Sławomir Pacek, Krzysztof Dracz. Autorkami scenografii są Małgorzata Grabowska i Dorota Zalewska, a autorem zdjęć – Grzegorz Kędzierski.

Maciej Wojtyszko urodził się w 1946 roku w Warszawie. Jest reżyserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, pisarzem, autorem sztuk, komiksów i filmów animowanych. Wykłada na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pełni funkcję dziekana Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz osiągnięcia w pracy dydaktycznej.

16 września 2010 roku, godzina 17.00
ms2 Muzeum Sztuki w Łodzi,
ul. Ogrodowa 19, Łódź

Dodaj komentarz