• 2010-09-13

Podróże Guliwera w Teatrze Lalek Banialuka

19 września 2010 roku w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej odbędzie się premiera przedstawienia Podróże Guliwera wg Jonathana Swifta.

"Podróże Guliwera", fot. D. Dudziak

"Podróże Guliwera", fot. D. Dudziak

Jak być Olbrzymem wśród Liliputów i Liliputem wśród Olbrzymów przekonają się widzowie Banialuki za sprawą porywającej inscenizacji Przygód Guliwera w reżyserii wybitnego twórcy teatru lalkowego Mariána Pecki.

Klasyczna powieść Jonathana Swifta stała się inspiracją do stworzenia pełnego humoru przedstawienia o uniwersalnym przesłaniu. Tytułowy bohater snuje swą fascynującą opowieść o odległych lądach, niesamowitych krainach i fantastycznych przygodach. Podczas licznych wojaży doświadczył zarówno wielkiej chwały jak i upokorzenia. Przekonał się, że dobro i zło nie tylko nas otaczają, ale także są w nas, a los w każdej chwili może przestać nam sprzyjać. Jego historia pobudza wyobraźnię najmłodszych, ale też skłania do refleksji nad zawiłościami ludzkiej natury i naszych postaw wobec inności.

Na scenie Banialuki ta pełna fantazji i poezji historia została opowiedziana przy pomocy rozmaitych technik lalkarskich i przy użyciu całego bogatego arsenału środków scenicznych. Dzięki pomysłowej inscenizacji widzowie zostają przeniesieni do świata różnorodnych krain, niecodziennych postaci i stworzeń. Maleńką krainę Liliputów zamieszkują pacynki zaś krainę Olbrzymów gigantyczne kukły. Oba światy łączą wątki zagrane przez aktorów w żywym planie. Pełne przepychu kostiumy i lalki, atrakcyjne dekoracje, oddająca klimat niezwykłych zdarzeń muzyka oraz nieodzowny humor tworzą widowisko o dużych i małych dla dużych i małych, którego nie można przegapić!

Jonathan Swift, Podróże Guliwera
adaptacja: Iveta Horvathova, opracowanie dla Teatru Lalek Banialuka: Marián Pecko
tłumaczenie: Lucyna Kozień
reżyseria: Marián Pecko, lalki i kostiumy Eva Farkašová
dekoracje: Pavol Andraško, muzyka: Róbert Mankovecký
występują: Piotr Tomaszewski, Magdalena Obidowska, Małgorzata Bulska, Małgorzata Król /Katarzyna Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski

Nadstaw uszu i słuchaj pełnej przygód historii Guliwera.
O tym, jak raz był wielkim, a kiedy indziej małym.
Silnym i słabym. Ważnym i śmiesznym. Kimś i nikim.
Dobro i zło nie opuszcza nas od urodzenia.
W górę i w dół. W dół i w górę.
Jak na morzu.

Iveta Horvathova

Premiera 19 września 2010

1 komentarz do artykułu “Podróże Guliwera w Teatrze Lalek Banialuka”

  1. bonzo 002

    rany żal lepiej isc do kina!

Dodaj komentarz