• 2010-09-11

Przed odejściem w stan spoczynku w Teatrze Jaracza

26 września 2010 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu Przed odejściem w stan spoczynku w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Spektakl: Przed odejściem w stan spoczynku

Premierowy pokaz spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego, opartego na dramacie współczesnego klasyka literatury niemieckojęzycznej Thomasa Bernharda, będzie można obejrzeć na Dużej Scenie Teatru Jaracza w Łodzi. W przedstawieniu wystapią Milena Lisiecka, Matylda Paszczenko oraz Andrzej Wichrowski.

Akcja sztuki Thomasa Bernharda rozgrywa się w Niemczech, gdzie wciąż pokutują demony przeszłości, nawiedzające poczciwe rodziny, których domostwa skrywają upiorne tajemnice. Trójka rodzeństwa wiedzie normalne mieszczańskie życie. Brat, szanowany sędzia, utrzymuje dwie siostry, z których jedna jest kaleką, ofiarą amerykańskiego nalotu z czasów drugiej wojny światowej. W podziwianym za szlachetność, poświęcenie i oddanie rodzinie sędzim nikt nie rozpoznaje byłego oficera SS ani nie zdaje sobie sprawy, że jego życie rodzinne podporządkowane jest jednej dacie – 7 października, dniu urodzin Himmlera.

Zjadliwie i z demaskatorską pasją dramaturg rozlicza się z przemilczaną historią, która odciska piętna na współczesności. Historia drugiej wojny światowej jest tu jednak pretekstem do refleksji na temat zbrodniczych idei, które wciąż odradzają się w rozmaitych zakątkach świata, prowadząc do eskalacji okrucieństwa.

Grzegorz Wiśniewski jest Absolwentem Reżyserii i Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pracował między innymi w Teatrze STU, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Powszechnym w Warszawie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Otrzymał tytuł Laureata Nagrody im. Konrada Swinarskiego w 2010 roku.

26 września 2010 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
ul. Kilińskiego 45, Łódź

Dodaj komentarz