• 2010-09-11

Karta 63

Ukazał się 63. numer kwartalnika Karta, w którym znalazły się między innymi fotografie z albumu Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Album Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów to zdjęcia ukazujące historię cyklizmu na ziemiach polskich, od przełomu XIX/XX wieku do 1939. Większość fotografii publikowana po raz pierwszy.

Bolesław Prus, Kurier Codzienny, Warszawa, 1891:

A więc czytelniku i czytelniczko! Jeśli masz pieniądze, kupuj rower. Nie wyobrażaj sobie, że w nim siedzi diabeł, nie lękaj się trudów początkowej nauki, nie lekceważ go jako zabawkę, ale naucz się jeździć i wyjeżdżaj jak najczęściej i najdalej za miasto. W krótkim czasie zgrubieją ci muskuły, odzyskasz sen, apetyt i dobry humor, staniesz się człowiekiem zdrowym, dzielnym i podziękujesz niżej podpisanemu, że cię tak gorliwie zachęcał.

"Karta" 63.

W numerze znalazły się również:

  • Listy uwięzionej w getcie Haliny Szwambaum do swojej ukochanej nauczycielki po aryjskiej stronie, stanowiące opis zwykłego życia w getcie, pisany z dystansem, momentami zabarwiony ironią i humorem, jakby na przekór koszmarnej rzeczywistości.
  • Raport oficerów polskiego wywiadu na temat zagrożenia Polski przez Sowietów (listopad 1920).
  • Najważniejsze zapisy z 1956 roku z diariusza Jerzego Zawieyskiego (1902–1969), pisarza, dramaturga, redaktora Tygodnika Powszechnego i Znaku, katolickiego działacza politycznego. Świadectwo odwilży.
  • Schyłek dekady Gierka. Społeczny i polityczny wymiar drugiej połowy lat 70. XX wieku. Obraz załamywania się drugiej Polski budowanej przez Edwarda Gierka i jego towarzyszy. Czas narastania społecznego oporu i konsolidowania się opozycji.

Dodaj komentarz