• 2010-09-10

Glass-a-porter

Od 6 września 2010 roku w krakowskiej Galerii BB można oglądać niecodzienną wystawę Glass-a-porter. Pokaz mody ze szkła i szkła inspirowanego modą prezentowany był już w Danii, gdzie odniósł sukces i wzbudzi duże emocje. Ekspozycję będzie można oglądać do 8 października.

Pati Dubiel

Anita Bialic – kurator wystawy:

Od mody nie można uciec!
Gianni Versace, słynny włoski kreator mody, znany z jej oryginalnych interpretacji, uważał, że sztuka i moda muszą się nawzajem przenikać. Czy gdyby nie nagła śmierć z rąk szaleńca, zaprojektowałby szklaną kolekcję?!
Glass-a-porter- moda ze szkła oraz szkło inspirowane modą. Strojne suknie, halki, kobieca bielizna… Torebki, pantofle, pończoszki z frywolnymi podwiązkami… Biżuteria, butelki na perfumy… I oczywiście piękne modelki! Wszystko ze szkła!!!
Haute couture czy prêt-à-porter? Wykonane na zamówienie czy produkowane seryjnie?
Haute couture, bo ekstrawaganckie, wykonane ręcznie, w jednym egzemplarzu. Obezwładniające bogactwem krojów, zdobień i barw. Całkowicie niepowtarzalne.
A może jednak prêt-à-porter, bo nie kosztuje fortuny. Bo każdego z nas stać na zakup obiektu z tej kolekcji, prawdziwego dzieła sztuki…
Nie projektuję ubrań, lecz marzenia – powiedział w jednym z wywiadów Ralph Lauren, wielki amerykański stylista.
Gdyby nie marzenia, nie powstałaby kolekcja Glass-a-porter. Niezwykła zabawa w modę i zabawa modą. Niezwykła, bo po raz pierwszy materią dla krawca-stylisty było szkło.
Od mody nie można uciec! Modą nie można się znudzić!

Anna Gawłowska

Artyści, których prace prezentowane są na wystawie to: Dagmara Bielecka, Małgorzata Dajewska, Pati Dubiel, Anna Gawłowska, Katarzyna Herniczek, Dąbrówka Ida Huk, Katarzyna Karbownik-Urbańska, Marzena Krzemińska, Magdalena Kucharska, Kazimierz Pawlak, Katarzyna Pyka, Monika Rubaniuk, Beata Stankiewicz-Szczerbik, Monika Tarasin.

Wystawa Glass-a-porter
Galeria BB, ul. Garbarska 24 , Kraków
6.09 – 8.10.2010 roku

Dodaj komentarz