• 2010-09-08

Sztuka mediów – Wolf Kahlen w Centrum Sztuki WRO

9 września 2010 roku po wakacyjnej przerwie Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu otworzy nowy sezon retrospektywną wystawą klasyka sztuki mediów – Wolfa Kahlena. Wystawa Video Tapes 1969-2010 to pierwsza w Polsce przekrojowa prezentacja twórczości Kahlena – artysty intermedialnego, performera, fotografa, twórcy rzeźb i instalacji – przygotowana z okazji jego 70. urodzin we współpracy z ZKM Karlsruhe, Folkwang Museum Essen, Ruine der Künste Berlin i Centrum Sztuki WRO.

Wolf Kahlen, performans, Galeria Labirynt, Lublin, mat. WRO

Na ekspozycję składają się 163 odrestaurowane i zdigitalizowane prace wideo i filmowe, instalacje medialne i rzeźby wideo, fotografie oraz dokumentacje performansów i akcji konceptualnych. Na wystawie we Wrocławiu, obok prac z kolekcji Muzeum Wolfa Kahlena w Bernau k. Berlina, pokazane zostaną prace artysty znajdujące się w zbiorach polskich: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Artystów/Galerii Potocka (obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) oraz archiwum galerii Labirynt w Lublinie. Wystawie towarzyszy obszerny katalog wydany przez wydawnictwo Ruine der Künste.

Plakat wystawy Wolfa kahlena Video tapes 1969 - 2010

Wolf Kahlen (ur. 1940) – artysta intermedialny, klasyk sztuki wideo, fotograf, performer, autor instalacji i rzeźb, profesor Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Współzałożyciel Video-Forum przy Neuer Berliner Kunstverein, pierwszej kolekcji wideo-artu w Niemczech. Prowadzi Ruine der Künste, przestrzeń dla sztuki materialnej i niematerialnej, którą założył w 1985 w ówczesnym Berlinie Zachodnim.

Brał udział w ponad 600 wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach na całym świecie. Od wczesnych lat 70. Kahlen uczestniczył w działaniach artystycznych w Polsce, jako jeden z najważniejszych inicjatorów dialogu i nieformalnej wymiany artystycznej pomiędzy polskimi i niemieckimi twórcami. Jego performanse należą do pionierskich w Polsce działań z użyciem zamkniętego obiegu wideo. W 1990 r. podczas Festiwalu WRO zrealizował rzeźbę dźwiękową Breslauer Tisch.

Dodaj komentarz