• 2010-09-08

Spektakl Carson city

22 września 2010 roku o godzinie 19.00 w  Teatrze Praga w Warszawie odbędzie się spektakl pod tytułem Carson city. Spektakl Carson City powstał w wyniku sześciomiesięcznej pracy warsztatowej, która obejmowała zarówno próby aktorskie i choreograficzne jak również cały skomplikowany proces powstawania scenariusza. Punktem wyjścia i impulsem do rozpoczęcia pracy były zapisy policyjnych wizji lokalnych zderzone z monologami antycznymi opisującymi zbrodnie.

Zdjęcia ze spektaklu Carson city

W trakcie zbierania materiałów i inspiracji do tego projektu, które obejmowały zarówno historie prawdziwe jak i filmy i książki pojawiła się informacja o tym, że komora gazowa została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w latach dwudziestych i po raz pierwszy użyta dla wykonania egzekucji na mężczyźnie pochodzenia chińskiego właśnie w Carson City w 1926 roku. Mimo że informacja ta nie pojawia się w sposób dosłowny w spektaklu stała się kluczowa dla powstania scenariusza i pomysłu miasteczka zarażonego śmiercią.

Małe, ciche, wręcz niepokojąco nijakie miasteczko w Newadzie: białe płotki, idealnie skoszone trawniki, perfekcyjne zachody słońca. To tutaj w latach dwudziestych zeszłego wieku dokonano pierwszej egzekucji w komorze gazowej, która była wynalazkiem zaskakująco amerykańskim. Teraz ciągle mieszkańcy Carson są podskórnie zarażeni śmiercią, przerasta ich ona od wewnątrz. Katastrofa ciągle wisi tu w powietrzu. Mimo pozornego spokoju wydaje się że ciągle tyka tu jakaś bomba, że to spokojne miasteczko musi zaraz oszaleć.

Pojawia się obcy bez nazwiska i bez pamięci, działa jak katalizator, przyspiesza reakcję. Ginie syn jednej z szanowanych obywatelek, mały bezbronny chłopiec, nikt nie reaguje, stopniowo dziwna determinacja ogarnia całe miasteczko: Stevena – dziennikarza lokalnej gazety, który ciągle próbuje się uporać z dziecięcymi wizjami uprowadzenia przez UFO, Jennifer zbyt przykładną córką i siostrą sparaliżowanej Alby, Benigno – opiekujący się nią pielęgniarz, Annę piękną i młodą żonę Edwarda, który jako lekarz zbyt często wyjeżdża w delegacje oraz Virginię – matkę zabitego chłopca, która w odwecie za śmierć dziecka zaczyna strzelać do bezbronnych mieszkańców miasteczka.

OBSADA:
NIEZNAJOMY BEZ PAMIĘCI – Przemysław Kazusek, Virgina Smith/Kamila Worobiej, Steven Forsyth – Sebastian Królikowski, Jennifer Mendes/Charlotta Zielińska, Alba Mendes – Emanuela Osowska, Beningo Rodriguez/Damian Kwiatkowski, Anna Gordon – Adrianna Kornecka, Edward Gordon/Mariusz Kamiński

zdjęcia – Wojtek Gadomski
scenariusz – Wojtek Faruga, Przemysław Kazusek
światło – projekcje Szymon Celej
reżyseria – Wojtek Faruga

Dodaj komentarz