• 2010-09-06

Polska liryka w norweskim brzmieniu

10 września 2010 roku o godz. 19.00 w Sali kameralnej Teatru Piosenki we Wrocławiu odbędzie się koncert zespołu Karuzela Group zatytułowany: Osiecka, Kaczmarski, Tuwim – Polska liryka w norweskim brzmieniu.

Pomysł, który narodził się spontanicznie, trudno zaszufladkować, gdyż balansuje na granicy kilku kultur europejskich i łączy różne gatunki muzyki. Spotkają się w nim zupełnie odmienne temperamenty artystyczne: środkowoeuropejski, słowiański i skandynawski. Projekt łączy brzmienia jazzowe, folkowe, country i klasyczne, a zaproszeni do udziału artyści swobodnie poruszają się między tymi gatunkami. Dzięki projektowi ukażą się pierwsze przekłady polskich piosenek na język norweski.

Karuzela Group

W repertuarze znajdą się przede wszystkim standardy Agnieszki Osieckiej oraz utwory dwóch innych mistrzów gatunku – Jonasza Kofty i Jacka Kaczmarskiego.

W skład zespołu Karuzela Group wchodzą znakomici muzycy i wokaliści z Norwegii i z Polski. Zespół powstał w 2009 roku, kiedy to Jørn Simen Øverli i Tora Augestad zachwycili się pięknem polskich piosenek autorstwa wielkiej poetki i pisarki Agnieszki Osieckiej. Postanowili przetłumaczyć polskie piosenki na norweski, zaaranżować je na nowo, stworzyć polsko-norweski zespół i zaśpiewać je w Norwegii i w Polsce. Skandynawia usłyszy polskie standardy, a Polacy usłyszą norweskie pomysły na własną klasykę gatunku. Do współpracy Jørn Simen Øverli zaprosił:

Tora Augestad – śpiew
Joanna Lewandowska – śpiew
Jørn Simen Øverli – gitara akustyczna
Grzech Piotrowski – saksofon, elektronika
Espen Leite – akordeon
Pal Hansken – instrumenty perkusyjne

Poezję Agnieszki Osieckiej na język angielski przetłumaczyła prozą córka Poetki, Agata Passent, oraz kierująca Fundacją Marta Dobromirska-Passent. Na bazie tych tłumaczeń Jørn Simen Øverli tworzy norweskie wersje piosenek.

Koncert zespołu Karuzela Group
Osiecka, Kaczmarski, Tuwim – Polska liryka w norweskim brzmieniu
10 września 2010 roku, godzina 19.00
Sala kameralna Teatru Piosenki we Wrocławiu

Dodaj komentarz