• 2010-09-06

Album pod tytułem Wisława Szymborska

7 września ukaże się wyjątkowy album pt. Wisława Szymborska – książka wydana z trzema płytami CD i jedną DVD, zawierającymi audiobooki, piosenki oraz filmową opowieść o poetce. Czteropłytowy album to liryczno-autentyczny portret Szymborskiej, przedstawiający jej życie, twórczość i zainteresowania. Jak powszechnie wiadomo, poetka nie lubi udzielać wywiadów i występować publicznie, dlatego książka stanowi swoistą rekompensatę jej nieobecności. Pierwsza i druga płyta dołączona do książki to audiobooki – noblistka czyta na nich swoje wiersze z tomów Chwila i Dwukropek.

Trzecia płyta zawiera wiersze Szymborskiej w formie piosenek w nowych i archiwalnych aranżacjach. Śpiewają je Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz, Łucja Prus, Michał Bajor, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, Maanam i Skaldowie. Wśród śpiewanych poezji znalazły się m.in. utwory Atlantyda, Nic dwa razy, Jaskółka i Nienawiść.

Płyta czwarta – DVD – to dokument pt. Chwilami życie bywa znośne – przewrotny portret Wisławy Szymborskiej autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Ten niezwykły, ponadgodzinny materiał jest fascynującą podróżą z poetką po jej świecie: mieście Limerick, Amsterdamie, Włoszech. Film pozwala odkryć jej przepastne archiwum z setkami własnoręcznie zrobionych kolaży i towarzyszy poetce w poszukiwaniu zagubionego Nobla z 1996 r. Dokument pokazuje również spotkania ze znanymi ludźmi kultury zafascynowanymi Szymborską: Woodym Allenem, Umberto Eco, Jerzym Pilchem, Vaclavem Havlem i wielu innymi.

Dopełnieniem czterech płyt jest książka – biograficzna opowieść spisana przez badaczki życia i twórczości Wisławy Szymborskiej – Annę Bikont i Joannę Szczęsną, uzupełniona o kalendarium i zilustrowana zdjęciami poetki pochodzącymi m.in. z jej prywatnego archiwum.

Dodaj komentarz