• 2010-09-04

Finisaż wystawy Robotnicy opuszczają miejsca pracy

5 września 2010 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się finisaż wystawy Robotnicy opuszczają miejsca pracy. Praca nie kończy się, kiedy opuszczamy miejsca pracy. Dla wielu staje się życiem, anektuje czas wolny, angażuje emocjonalnie. Jaką wartość posiada praca wykonywana w domu? Czy współdziałanie i komunikowanie się z innymi też mogą być pracą? Jakie modele pracy proponują artyści? I czy w sztuce istnieje potencjał, który może przekształcać rzeczywistość?

W ramach wystawy powstawały dwa nowe projekty: Janek Simon zrealizował wyprawę do Nigerii, m. in. do Alaba International Market w Lagos – miejsca, do którego wysyłany jest zużyty sprzęt komputerowy i śmieci z całego świata, gdzie podlegają one dalszej obróbce i wchodzą w nowe, nieformalne obiegi ekonomiczne. W efekcie podróży artysty powstawała rozwijająca się przez czas trwania wystawy instalacja. Jej częścią będą m.in. obiekty zgromadzone w Nigerii, wpuszczone przez Simona w ekonomię sztuki. Dzieje bomby Romana Dziadkiewicza nawiązują tytułem i karkołomnym zagęszczeniem motywów do modernistycznej powieści Andrzeja Struga pt. Dzieje jednego pocisku. W pobrzmiewającej echem Pompy miodowej Josepha Beuysa instalacji, nakładające się na siebie obszary pracy, zabawy i walki, osiągając zagęszczenie mieszanki wybuchowej.

Artyści: Joseph Beuys, Rafał Bujnowski, Roman Dziadkiewicz, Miklós Erhardt, Harun Farocki, Aleksandar Battista Ilić (we współpracy z Ivaną Keser i Tomislavem Gotovac) Kristina Inčiūraitė, Piotr Jaros, Ali Kazma, Jean-Luc Moulène, Frédéric Moser & Philippe Schwinger, Peter Piller, Martha Rosler, Mika Rottenberg, Janek Simon, Škart, Mladen Stilinović, Mona Vătămanu & Florin Tudor, Ingo Vetter, Artur Żmijewski, Haegue Yang.

Oprowadzanie kuratorskie
ms, ul. Więckowskiego 36
5.09.10, g. 17
Kurator: Joanna Sokołowska

W ostatnim dniu trwania wystawy – w niedzielę 5 września – odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Joanną Sokołowską, która już po raz ostatni podejmie i rozwinie wątki sproblematyzowane w pracach artystów: przemiany przemysłu, rozszerzony charakter współczesnej produktywności oraz praca i ekonomia artysty.

Dodaj komentarz