• 2010-08-31

Design Attack

W dniach od 6 do 30 listopada 2010 roku w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Dizajnu Design Attack. Światowej sławy designerzy szykują atak na stolicę Małopolski.

Logo Festiwalu Design Attack

Design Attack to pierwsza tak duża impreza poświęcona projektowaniu organizowana w Krakowie. Przyświeca jej idea prezentacji najnowszych trendów w projektowaniu z uwzględnieniem perspektywy historycznej oraz połączenia lokalnych działań związanych z dizajnem z międzynarodową siecią współpracy i wymiany pomysłów.

Pierwsza edycja festiwalu, która odbędzie się w listopadzie, ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na zastosowanie nowych materiałów w dizajnie oraz na wpływ tradycji dizajnu austriackiego na współczesne wzornictwo.

Wystawa Materiał Przyszłości, prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ukazywać będzie ewolucję materiałów wykorzystywanych w projektowaniu. Do projektu zaproszeni zostali projektanci specjalizujący się w dizajnie wykorzystującym nowatorskie technologie, jak również ci, którzy dla celów wystawy wykonają eksperymentalne projekty z wykorzystaniem materiałów funkcjonujących do tej pory jako materiały niszowe.

Nowe technologie we współczesnym dizajnie, które wykorzystują jako tworzywo materie przezroczyste, półprzezroczyste, przepuszczające światło, zostaną zaprezentowane na wystawie Przezroczyste. Słowa i rzeczy.

Ideą wystawy MAK Design Road Show, przygotowywaną przez kuratorów z Austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu, jest prezentacja dorobku austriackiego dizajnu na tle tego, co dzieje się obecnie w projektowaniu światowym. Prezentacja nie ograniczy się do najbardziej rozpoznawalnych produktów, takich jak Swarovski czy Porsche Design, ale obejmie też wpływ bogatej tradycji rzemiosła i architektury dawnej Austrii na współczesny kształt dizajnu tego kraju.

Kolejne tematy podejmowane na festiwalu to projektowanie zrównoważone (wystawa i spotkania w ramach projektu Food for Thought), oraz dizajn medyczny (wystawa Ciało obce). Pokazany zostanie również najnowszy projekt Mikołaja Długosza 1994, stanowiący refleksję nad postawami współczesnej polskiej kultury konsumpcyjnej.

Wystawom towarzyszyć będzie konferencja z udziałem specjalistów z różnych dziedzin oraz warsztaty poświęcone nowoczesnemu projektowaniu. Zaplanowana jest również seria wydarzeń towarzyszących. W ramach festiwalu będzie okazja do zobaczenia m.in. wystawy prac wybitnego i cenionego na całym świecie projektanta Stefana Kancheva – ikony bułgarskiego dizajnu XX wieku – oraz prezentacji prac bułgarskiego Poststudio w formie projektu Visual Cut Bulgaria.

Międzynarodowy Festiwal Dizajnu Design Attack
6 – 30 listopada
Kraków

Dodaj komentarz