Śląski Ulisses Joanny Chudy

13 września 2010 r. w Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej rozpocznie się wystawa Joanny Chudy zatytułowana Śląski Ulisses. Ekspozycja potrwa do 17 paźdizernika 2010 r.

Joanna Chudy, Śląski Ulisses, 2009

Projekt jest fotograficznym zapisem wędrówek po ulicach miast i osiedlach górniczych współczesnego Górnego Śląska. Dla autorki zdjęć Śląsk – w swoim bogactwie, różnorodności i kontrastowości – kryje obrazy podobne do tych, jakie jawiły się bohaterowi osadzonej w realiach Dublina powieści Jamesa Joyce’a  Ulisses. Autorka zrywa z konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska, a jego historię opowiada prostymi, codziennymi obrazami, które kontrastują z impresjonistyczną formą fotografii. Kompozycje czarno-białych zdjęć w kilkunastu tryptykach uwypuklają niezwykłą aurę fotografowanych miejsc i tajemniczość postaci.

Projekt Śląski Ulisses znalazł się w finale konkursu Show Off, zorganizowanego w programie Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2010 roku.

Joanna Chudy, Śląski Ulisses, 2009

Joanna Chudy – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002) oraz Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2009). Jest w trakcie studiów doktoranckich ze specjalizacją fotografia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie oraz stypendium MKiDN (2010). Jest nauczycielem podstaw fotografii i filmu w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

Joanna Chudy – Śląski Ulisses
13.09.2010 r.–17.10.2010 r.
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz