• 2010-08-30

Fotografia Edwarda Grzegorza Funke

23 września 2010 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wernisaż Edwarda Grzegorza Funke pod tytułem Portret ze Świata. Prace są plonem z podróży po sześciu kontynentach.

Wystawa Portret ze świata

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 60 fotografii. Będą to portrety indywidualne i zbiorowe, wybrane pod kątem zobrazowania różnorodności mieszkańców Ziemi. Edward Grzegorz Funke szuka twarzy i pokazuje te, na których znajduje najciekawsze i najbardziej charakterystyczne cechy, budzące w widzu zainteresowanie odmiennością kulturową i etniczną. Jest to raczej podróż, w której fotograf chciałby zajrzeć do wnętrza duszyosoby fotografowanej, ale czy to się udało, ocenią widzowie. Najtrafniej i najpiękniej opisała tę wystawę Marzena Funke:

Portrety ludzi odnaleźć można nie tylko w tekstach piosenek, ale również w poezji, malarstwie i fotografii. Ludzkie twarze są dobrym tematem dla wielu artystów, którzy szukają ciekawych pomysłów do swoich prac. To, że istnieje tak wiele narodowości, że człowiek różni się od drugiego człowieka, jest inny, sprawia że ludzka twarz wzbudza coraz większe zainteresowanie. Dla artysty każda ludzka twarz jest ciekawa. Nieważne, czy będzie ładna czy brzydka, młoda czy stara, smutna czy uśmiechnięta. Nieistotne również jest to jaką szerokość geograficzną zamieszkuje portretowany człowiek. Ważne jest to, aby twarz była ciekawa, żeby miała to coś , co przyciąga uwagę i skupia na sobie w danym momencie wzrok innych osób. Każda twarz to jakiś prawdziwy człowiek kobieta, mężczyzna nawet dziecko. To osoba, która istnieje, przeżywa jakieś emocje w momencie uwiecznienia jej, np. na kliszy fotograficznej. Często nawet nie wie, że jest podpatrywana przez uważny obiektyw. W takich właśnie momentach powstają portrety nie zawsze piękne, ale z pewnością prawdziwe.

Edward Grzegorz Funke mieszka w Koszalinie. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Fotografią zajmuje się od ponad czterdziestu lat. Jest członkiem rzeczywistym Foto klubu RP, wiceprezesem Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach i konkursach fotograficznych, krajowych i zagranicznych. Wraz z małżonką Krystyną, od kilku lat, realizuje własny projekt fotograficzny Portret Świata. Pod tą nazwą prowadzą także Autorską Galerię Fotografii.

Edward Grzegorz Funke
Portret ze Świata
wystawa fotografii czwartek, 23 września 2010, godzina 13.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 2

Dodaj komentarz