Projekt Próżna 2010

29 sierpnia 2010 roku o godzinie 18.30 na ulicy Próżnej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Projekt Próżna 2010.

Projekt artystyczny Ulica Próżna związany jest z Festiwalem Kultury Żydowskiej — Warszawa Singera od 2005 roku. Jest projektem autonomicznym stworzonym i prowadzonym przez kuratorkę Krystynę Piotrowską.

Jego celem jest pokazanie jak sztuka współczesna odnosi się do problemów, które ulica Próżna przywołuje: polsko-żydowskiej pamięci indywidualnej i masowej, wspólnej historii, problemu antysemityzmu i braku tolerancji, a także stosunku do miejsca i budynków, w których wystawa się odbywa a które w stanie postępującej ruiny są świadectwem niemieckiej zbrodni wojennej i powojennej obojętności.

Wystawa skupiona będzie się wokół tematu uwikłania człowieka w procesy historyczne, zarówno te globalne jak i osobiste, wokół problemu manipulowania historią i pamięcią o historii.

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie:

Adam Adach

Ur. w roku 1962 w Nowym Dworze Mazowieckim. Malarz. Studiował weterynarię w Warszawie, pod koniec lat 80. wyemigrował do Francji. Tam Ukończył Ecole Supèrieure des Beaux-Arts w Lyonie (1990) i podyplomowo Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA) w Paryżu (1995). W swych pracach podejmuje problem pamięci w wymiarze osobistym i historycznym. Inspiruje się wycinkami z gazet, anonimowymi fotografiami nadając im szerszy charakter. Jego praca Ostatnie lato znajduje się w kolekcji Centre Pompidou. Nominowany do nagrody Duchampa (2007), współpracuje z galeriami w Paryżu, Berlinie, Zurychu i Nowym Jorku.

Jan Brzuszek

Ur. w 1964 r. w Koszalinie. Ukończył ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1991 r. w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Wydziale Form Przemysłowych. Zajmuje się sztuką wideo, grafiką i fotografią. Jego prace były prezentowane i nagradzane na licznych festiwalach, m.in. na Biennale Sztuki Mediów WRO (’89, ‘90, ‘91, ‘93), Internationaal Audiovisuel Experimental Festival w Arnhem, Image Forum Festival w Tokio–Osace czy na Ostranenie Internationales Videofestival, Bauhaus Dessau. Od 1988 r. pracuje jako projektant komunikacji wizualnej i form przemysłowych.

Janusz Byszewski

Kurator Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty artystyczne, twórcze i zawodowe dla muzealników, ekologów, nauczycieli sztuki, psychologów, w kraju i za granicą. Razem z Marią Parczewską prowadzą Laboratorium Edukacji Twórczej w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie; wspólnie zrealizowali kilkadziesiąt projektów edukacyjno – społecznych w Polsce i na świecie. Wykładowca Animacji Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek Tutaj jestem i Inne muzeum oraz wielu projektów i filmów edukacyjnych.

Ola Cieślak

Ur. W 1981 roku w Częstochowie. Absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie w Pracownii Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza i Grażki Lange, aneks w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Rafała Strenta. 1 Semestr w Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste w ramach stypendium Sokrates-Erasmus. Projektuje książki, plakaty, tworzy rysunki, grafiki i instalacje. Ma już na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Centrum Komunikacji Kultur w Kłajpedzie (2010), WizyTUjącej GALERII w Warszawie, Galerii Olympia w Krakowie (2008).

Marta Deskur

Ur. w 1962 r. w Krakowie. Ukończyła Ecole des Beaux-Arts, Aix-en Provence, gdzie przez dwa lata prowadziła zajęcia z rysunku. Jako artist-in-residencje przybywała na stypendiach m.in. w Altos de Chavon, Dominikana, w Bonn oraz Nowym Jorku. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, fotografią, wideo oraz tworzeniem instalacji interaktywnych. Współpracuje z grupą COMMBO. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Bochum, Sonje Museum of Contemporary Arts Collection w Korei, białostockiej Galerii Arsenał.

Aleksandra Czerniawska

Ur. W 1984 roku, pochodzi z Białegostoku Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (prof. L. Tarasewicz, prof. W. Szymański, prof. M. Duchowski). W ramach programu Socrates-Erazmus studia na Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart w Niemczech (2007). Zajmuje się malarstwem, fotografią, grafiką i instalacjami. Jej prace stanowiące refleksję nad losem jednostki, wychodzą poza ramy doświadczenia osobistego stając się wypowiedzą o ogólnonarodowym zakresie. Otrzymała nagrodę w konkursie Samsung Art Master (2008), stypendium państwa Gieryńskich (2008), stypendium firmy Ericsson (2008), nagrodę im. Prof. Józefa Szajny (2008), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2010).

Vardi Kahana

Ur. w 1959 roku w Tel Avivie, mieszka i pracuje w Izraelu. Ukończyła Art Teacher Training College, Ramat Hasharon. Specjalizuje się w fotografii portretowej. Pracowała przy kampaniach wyborczych, przedstawieniach teatralnych i muzycznych oraz w telewizji i prasie. Jednocześnie wystawia swoje prace w USA i Izraelu oraz Berlinie. Jej portrety przedstawiają ludzi, ich indywidualne wybory życiowe, historie ich rodzin nie pomijając trudnych kwestii tożsamości żydowsko-izraelskiej.

Ivo Krankowski

Ur. W 1987 roku w New Brunswick (NJ, USA), później mieszkał we Florencji, od 1993 roku mieszka na stałe w Polsce. Niezależny reżyser, producent i operator, członek grupy artystycznej Defekt Masy. Reprezentował Polskę na festiwalu The Kids for Kids Festival (2003), wyróżniony 2 nagrodą w International up to 21 Film Festival (2003). Był operatorem zwycięskiego filmu 5 ciastek docenionego na Warszawskim Festiwalu Filmowym Szkół Średnich. Brał udział w Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy (2010).

Agata Michowska

Ur. W 1964 roku w Wysokiem Mazowieckim. Rzeźbiarka, autorka filmów, instalacji, fotografii i tekstów poetyckich, kuratorka wystaw. Studiowała rzeźbę na ASP w Poznaniu, od 2002 roku wykłada na Politechnice w Koszalinie, prowadzi poznańską Galerię ON. W pracach rzeźbiarskich tworzy proste przestrzenne formy, skupiając się na materii przedstawianych obiektów. W ostatnich latach poszerzyła swój dorobek o prace wideo instalacje multimedialne. Brała udział w licznych wystawach w CSW w Poznaniu, Galerii Arsenał w Białymstoku, BWA w Bielsku-Białej, CSW Zamek Ujazdowski czy Galerii Program w Warszawie.

Krystyna Piotrowska

Ur. w 1949 roku w Zabrzu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz Grafikskolan Forum Malmoe. Tworzy grafiki, instalacje, filmy wideo i fotografie. Jej prace często dotykają problemu pamięci i identyfikacji. Jej dzieła znajdują się w kolekcjach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Victoria and Albert Museum w Londynie, w muzeach w Sztokholmie, Malmoe, Goteborgu i kolekcjach prywatnych. Jest pomysłodawcą i kuratorem projektu Ulica Próżna.

Olga Stanisławska

Ur. W 1967 w Warszawie, dziennikarka, reportażystka, freelancerka. Jej reportaże, publikowane w Gazecie Wyborczej i Tygodniku Powszechnym, poruszały kwestie tożsamości etnicznych, narodowych i religijnych w Afryce, na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie. Jej książka Rondo De Gaulle’a, owoc rocznej podróży przez Afrykę, nagrodzona została w 2002 roku Nagrodą im. Kościelskich. Od trzech lat pracuje nad projektem poświęconym wielokulturowej pamięci miasteczka Sompolno na Kujawach.

Barbara Szymczak

Ur. w 1984 roku we Wrocławiu. Kończy Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydziału Architektury Wnętrz, specjalizacji scenograficznej w pracowni prof. Michała Jędrzejewskiego. Zajmuje się związkami człowieka z przestrzenią i przedmiotem, śladami pamięci pozostawionymi w rzeczywistości.

Jan Śpiewak

Autor filmów dokumentalnych, przewodniczący Żydowskiej Organizacji Młodzieżowej. Koordynuje projekty edukacyjne (m.in. Poznaj Żyda na festiwalu Heineken Open’er w Gdyni). Stypendysta amerykańskiego programu Human In Action, mającego na celu pogłębianie wiedzy na temat praw człowieka i mniejszości. Wraz z Ivo Krankowskim jest autorem filmu 8 historii, które nie zmieniły świata będącego dokumentem dotyczącym młodości ośmiu Żydów i Żydówek żyjących przed II Wojną Światową.

Dodaj komentarz