• 2010-08-28

Materia Prima w Bielskiej BWA

16 września 2010 r. o godz. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy Materia Prima. Ekspozycja potrwa do 17 października 2010 r.

Fotografia Kacper Kowalski, ceramika Katarzyna Modrzejewska, fot. Archiwum Galerii Bielskiej BWA

Wystawa towarzyszy konkursowi Projekt ARTING 2010. Ukazuje przedmioty użytkowe zaprojektowane przez młodych polskich dizajnerów czerpiących inspiracje z natury i zderza je z fotografią pejzażową Kacpra Kowalskiego (fotografia lotnicza), ubiegłorocznego laureata konkursu World Press Photo i zdobywcy tytułu Międzynarodowego Fotografa Przyrody Roku IPA 2009. Takie zderzenie pozwala prześledzić związek pomiędzy źródłem inspiracji, a efektem w postaci gotowego produktu-obiektu.

Są na wystawie rzeczy do siedzenia – nie designerskie krzesła i fotele, lecz ledwie ogładzone ręką projektanta drewniane pieńki, słomiane snopki czy baliki. Są rzeczy plecione z wikliny i słomy metodą odwieczną, ludową, wolną od technologii, a także naczynia z drewna, ceramiki i szkła. Postawione obok zdjęć Kowalskiego są odbiciem jego obrazów pejzażu w mikroskali. Spleciona słoma powtarza rytm i fakturę skoszonego pola, faktura naczynia z wypalonej gliny powtarza rysunek i kształt ziemnego wyrobiska, ażury z ceramiki i filcu powtarzają zimowe rysunki na szkle i wodzie.

Agnieszka Kajper, Wzorowo, fot. Archiwum Galerii Bielskiej BWA

W zamyśle kuratorki Agnieszki Jacobson-Cieleckiej Materia Prima jest wystawą o symbiozie natury i sztuki, o granicach między tworzeniem a odtwarzaniem, dokumentacją a kreacją.

W wystawie uczestniczą: Agnieszka Czop, Jerzy Cielecki, Gogo Design, Paweł Grunert, Jarosław Hulbój, Grupa Kompott, Agnieszka Lasota, Grupa Malafor, Ola Mirecka, Katarzyna Modrzejewska, Monika Patuszyńskia, Joanna Rusin, grupy Tabanda i Wzorowo.

Materia Prima
16.09.2010 r.–17.10.2010 r.
Wernisaż: 16.09.2010 r., godz. 17.00
Galeria Bielska BWA,
Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz