• 2010-08-25

Béla Faragó – Taniec śmierci

1 września 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy prac Beli Farago zatytułowanej Taniec Śmierci.

Bela Farago - Taniec Śmierci

Bela Farago - Taniec Śmierci

Fragment eseju Wprowadzenie do tańca śmierci zamieszczonego w katalogu wystawy:

Béla Faragó, urodzony w 1958 roku w węgierskim mieście Kiskunfélegyhaza a Norymberczyk z wyboru, przywozi tańczącą śmierć do Krakowa, miasta, w którym znajduje się cztery lub więcej dostępnych publicznie wizerunków tańca śmierci. Obok najbardziej znanego – korowodu z kościoła bernardynów – zalicza się do nich także: malowidło ścienne z kościoła augustianów, seria scen z klasztoru kapucynów i tablica w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowskie tańce śmierci, zwłaszcza kopia malowidła bernardynów, ukazują za pomocą słów i obrazów zajadłe spory, napady, strzelaniny, wykroczenia przeciwko innowiercom. Béla Faragó obrazuje to w inny sposób. Rezygnuje z napominania i wskazywania uniesionym palcem.

Nie unaocznia, w jaki sposób powinniśmy postępować w obliczu śmierci. Rysuje obrazy bez ostrych konturów, znanych nam z telewizji, szkicuje ulotne wrażenia, które szczególnie pozostają w pamięci. Miesza się tu historia i aktualne wiadomości. Widzimy start rakiety i samolotów dwupłatowych z okresu I wojny światowej. Na celowniku, nieopodal zabójcy w długim płaszczu, który właśnie dokonał rzezi, stoi czołg. Kiedy i gdzie miało to miejsce? Czy współgra to z tańczącymi barokowymi czy średniowiecznymi szkieletami? W epoce multimedialnego zalewu bodźców tego typu pytania okazują się bezsensownymi. Béli Faragó nie potrzebne są miejsca ani daty. Nie pyta o sprawców i ofiary, ponieważ zabija się od niepamiętnych czasów zawsze i wszędzie.

Wystawa organizowana jest przy współpracy z Galerią Destillarta, Domem Norymberskim, Fundacją Judaica oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Nieznana kolekcja

Krystyna Rzędzian

Olga Boznańska, Autoportret z japońską parasolką, 1892, fot. A. Podstawka (źródło: materiały MNKD)

Projekcja pustki

Daria Skok

Krystian „Truth” Czaplicki, „Kropla nad i”, Galeria Awangarda i Galeria SIC! BWA Wrocław, 2016, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mullaghmore

Małgorzata Południak

Małgorzata Południak, „Mullaghmore”, okładka (źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Forma)

Wada ukryta

Natalia Cieślak

Katarzyna Malejka, z serii „Ćwiczenia z niepewności”, fotografia, 2016, „Katarzyna Malejka. Wada ukryta”, Galeria Miłość, Toruń, 2016, fot. Tytus Szabelski (źródło: dzięki uprzejmości Galerii)

W imię rewolucji idźcie spać

Sylwia Hejno

„Świadomy sen”, Galeria Biała, kwiecień-maj 2016 (źródło: dzięki uprzejmości Galerii)

więcej artykułów
Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR