• 2010-08-23

Sławomir Toman w Farbiarni na Pięknej

2 września 2010 r. o godz. 19.00 w Galerii Farbiarnia na Pięknej w Warszawie odbędzie się wernisaż Małej Retrospektywy prac Sławomira Tomana. Ekspozyja potrwa do 25 września 2010 r.

Sławomir Toman "Neon"

W Farbiarni na Pięknej zprezentowane zostaną obrazy pochodzące z kilku ostatnich cykli Sławomira Tomana. Chociaż poszczególne okresy w twórczości artysty różnią się tematyką, jaką artysta podejmuje w swoich pracach, pewne wyróżniki jego twórczości pozostają niezmienne przez lata.

Obrazy Sławomira Tomana to wyrafinowana mieszanka tradycji, współczesności i języka globalnej kultury. Od ponad 10 lat, parafrazując motyw martwej natury, artysta portretuje otaczającą go materię, przywołując pierwotną, wartość sztuki – mimetyzm. Vermerowskie atlasy, perły i koronki znalazły swoje współczesne odpowiedniki, a powierzchnia plastiku, lakierowanego metalu, szkła, czy filcu jest w obrazach Tomana nie mniej iluzoryczna niż u siedemnastowiecznych twórców trompe l’oeil. Toman jest też malarzem o konceptualnym sposobie myślenia, dla którego najważniejsze są: realizacja idei i sam proces tworzenia. Ten swoisty paradoks, polegający na zderzeniu wizerunku malarza doskonałych technicznie obrazów (wartość sama w sobie zachodniej sztuki) z artystą skoncentrowanym na ideowym procesie tworzenia, jest jedną, z najważniejszych cech twórczości Tomana. Wartością nadrzędną jego sztuki, równie niezmienną, od lat, jest malarstwo. Ostateczny wybór tego medium dokonał się podczas studiów we Francji, w której – jak mówił Toman – nikt juz nie potrafi malować, więc on uczynił z malarstwa swój jedyny i doskonalmy technicznie środek artystycznego wyrazu.

[Przemysław Jędrowski]

Sławomir Toman (ur. 6 listopada 1966 r) – ukończył ASP w Krakowie (dyplom 1993 r) oraz Ecole de Beaux-Arts w Rennes, Francja (dyplom z wyróżnieniem 1997r). Stypendysta Ministra Spraw Zagranicznych Francji w 1995 r. oraz Ministra Kultury RP na rok 2002. Zorganizował dziewięć wystaw indywidualnych, m.in.: Galeria Grodzka BWA, Lublin (2001); Galeria Pryzmat, Kraków (2001); Galeria Mała BWA, Rzeszów (2000). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Rady Artystycznej Galerii BWA w Sandomierzu.

Farbiarnia na Pięknej to galeria sztuki współczesnej, której misją jest tworzenie otwartej przestrzeni dialogu artystów z odbiorcami. Galeria każdym swoim projektem udowadnia, że sztuka żyje i powstaje niezależnie od miejsc, krajów i granic.Wśród artystów na stałe współpracujących z Farbiarnią są twórcy z prężnych ośrodków artystycznych w kraju. Jednocześnie ambicją galerii jest przedstawianie warszawskiej publiczności sztuki utalentowanych twórców, którzy jeszcze nie znaleźli w stolicy swojego miejsca.

Sławomir Toman "Love"

Mała Retrospektywa Sławomira Tomana
3-25.09.2010
wernisaż: 02.09.2010, godz. 19.00
Galeria Sztuki Farbiarnia na Pięknej
ul. Piękna 28/34, Warszawa

Dodaj komentarz