• 2010-08-20

Solniczki – małe arcydzieła sztuki

W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce została otwarta wystawa Solniczki – małe arcydzieła sztuki. W nowej ekspozycji uwagę przykuwa ustawiona w jej centrum ogromna solniczka z dwoma pojemnikami na przyprawy. To oryginalna gablota, w której niczym kryształki soli prezentują się cenne solniczki z muzealnej kolekcji. Od niej rozpoczyna się podziwianie kształtów i misternego wykonania przedmiotów, które zasługują na miano małych arcydzieł sztuki.

Solniczki - małe arcydzieła sztuki

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka gromadzi solniczki od 1972 r. W ostatnim okresie zwracając uwagę przede wszystkim na cenne i wyjątkowe obiekty. Obecnie kolekcja liczy ok. 500 zabytków, powstałych od XVII w. do czasów współczesnych.

Obejmuje solniczki wykonane z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu, jak również z rzadziej stosowanych materiałów, np. kości, kwarcu i macicy perłowej. W bardzo zróżnicowanym zbiorze znajdują się solniczki pojedyncze, występujące parami, w kompletach do przypraw, a także pochodzące z zastaw stołowych.

Są to głównie wyroby znanych europejskich wytwórni: niemieckich, rosyjskich, francuskich, angielskich, austriackich i polskich. Dzieła barokowe, klasycystyczne, empirowe, secesyjne i współczesne pozwalają prześledzić zmiany form solniczek w różnych wiekach.

Muzealna kolekcja jest intensywnie poszerzana, głównie drogą zakupów, a także przez darowizny, np. w ubiegłym roku podarowano solniczki z Hondurasu i Jamajki, które dołączyły do już posiadanych egzemplarzy z egzotycznych zakątków świata, takich jak afrykański Niger, Chiny, Osetia. Z myślą o nowej wystawie solniczki zostały poddane konserwatorskim zabiegom.

Solniczki – małe arcydzieła sztuki
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Wieliczka, ul. Zamkowa 8

Dodaj komentarz