• 2010-08-20

Sacrum Profanum 2010

Między 12 a 18 września 2010 r. w Krakowie odbędzie się ósma edycja festiwalu Sacrum Profanum. Tegoroczna odsłona poświęcona będzie nowej muzyce nordyckiej. Obok dzieł współczesnych kompozytorów będzie można usłyszeć islandzkie gwiazdy muzyki: wokalistę Jónsiego oraz zespół múm.

Jóns, fot. z archiwum artysty

Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który w ciągu siedmiu lat zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do przecinających się we współczesnej motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje festiwalu poświęcone kolejno muzyce: Wiednia, Francji, Rosji, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Edycja nordycka podzielona została na kilka sekcji. Gwiazdą pierwszej z nich, nazwanej Freak, jak i headlinerem całego festiwalu, będzie Jón Jónsi Þór Birgisson – gitarzysta i wokalista islandzkiej grupy Sigur Rós. Artysta da dwa koncerty – 17 i 18 września w hali ocynowni elektrolitycznej Arcelor Mittal w Nowej Hucie w ramach trasy koncertowej Go Tour 2010.

Solowy album Jónsiego i towarzysząca mu światowa trasa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Niezwykłe połączenie świata muzyki, teatru i multimediów sprawia, że Jónsi pisze nowy rozdział w historii najbardziej spektakularnych współczesnych widowisk koncertowych.

W sekcji Freak wystąpią także múm & Friends. Koncert tego eksperymentalnego islandzkiego zespołu, poruszającego się na granicy muzyki pop, zainauguruje 8. edycję Festiwalu Sacrum Profanum. múm, którego twórczość charakteryzuje się ekscentrycznym brzmieniem, barwnymi efektami aranżacyjnymi, wykorzystywaniem różnorodnych instrumentów oraz miękkością partii wokalnych, wystąpi w hali ocynowni elektrolitycznej ArcelorMittal Poland 12 września.

múm zagra z towarzyszeniem orkiestry Sinfonietta Cracovia i Chóru Polskiego Radia oraz zaproszonych przyjaciół – artystów islandzkich, takich jak Amiina, Ólöf Arnalds, Sindri Már Sigfússon (Seabear & Sin Fan Bous), Örn Elías Guðmundsson (Mugison), Benedikt Hermann Hermannson (Benni Hemm Hemm), Högni Egilsson (Hjaltalín), Jóhann Jóhannsson i in.

Sekcja festiwalu, w której prezentowana jest współczesna muzyka klasyczna nosi nazwę Modern Classic. Na tegorocznej edycji Sacrum Profanum rozbrzmiewać będą dzieła twórców z dalekiej Północy. I jak zawsze na krakowskim festiwalu, w interpretacjach najlepszych z możliwych.

múm, fot. z archiwum zespołu

Łączące w sobie modernistyczny obektywizm i postmodernistyczne zaangażowanie kompozycje Szweda Klasa Torstenssona zaprezentowane zostaną w wykonaniu Asko|Schönberg. Muzycy wykonają dwa ogniwa z cyklu Lantern Lectures. Szwedzką odsłonę muzyki współczesnej dopełni Anders Hillborg, prawdziwa gwiazda europejskiej muzyki nowej. Jego utwory zabrzmią w interpretacjach  Ensemble Modern.

Mocną reprezentację będzie miała muzyka fińska. W Krakowie zabrzmi muzyka dwóch najgorętszych nazwisk – utwory Kaji Saariaho i Magnusa Lindberga. Kompozycje Pierwszej Damy muzyki współczesnej na festiwalu zagra formacja musikFabrik, zaś Ensemble Intercontemporain przybliży muzykę Magnusa Lindberga.

W podróż do krainy fiordów zabiorą słuchaczy Rolf Wallin i Eivind Buene. Obaj studiowali na tej samej uczelni w Oslo i bardzo wysoko cenią sobie improwizację. Dzieła Rolfa Wallina pierwszego z nich wykona Klangforum Wien. Retrospektywę muzyki Buene’a zaproponuje natomiast debiutujący w Krakowie Cikada Ensemble.

Twórczość z ojczyzny Hamleta zobrazują kompozycje Pelle Gudmundsena-Holmgreena i Hansa Abrahamsena. W ich kompozycjach nie ma miejsca na przypadek. Mimo pozornej prostoty, swoistej dziecięcej naiwności, są to przemyślane dźwiękowe konstrukcje. London Sinfonietta i Theatre of Voices wykonają sześć utworów Pelle Gudmundsena Holmgreena. Z kolei Ensemble Recherche  zaprezentują twórczość Hansa Abrahamsena.

Ostatnia z sekcji Made In Poland to 7 wybitnych kompozytorów, 7 starannie wyselekcjonowanych dzieł, 7 czołowych zespołów specjalizujących się w interpretacjach muzyki najnowszej. Na tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum przedstawiony zostanie artystyczny crȇme de la crȇme rodzimej muzyki współczesnej.

Ensemble Intercontemporain

Program:

12 września, godz. 20.00
múm & friends
Hala ocynowni elektrolitycznej ArcelorMittal Poland

13 września, godz. 19.00
Magnus Lindberg / Ensemble Intercontemporain
Teatr Łaźnia Nowa

13 września, godz. 22.00
Klas Torstensson / Asko | Schönberg
Muzeum Inżynierii Miejskiej

14 września, godz. 19.00
Anders Hillborg / Ensemble Modern
Teatr Łaźnia Nowa

14 września, godz. 22.00
Eivind Buene / Cikada Ensemble
Muzeum Inżynierii Miejskiej

15 września, godz. 19.00
Pelle Gudmundsen-Holmgreen /
London Sinfonietta, Theatre of Voices
Teatr Łaźnia Nowa

15 września, godz. 22.00
Kaija Saariaho / musikFabrik
Muzeum Inżynierii Miejskiej

16 września, godz. 19.00
Rolf Wallin / Klangforum Wien
Teatr Łaźnia Nowa

16 września, godz. 22.00
Hans Abrahamsen / Ensemble Recherche
Muzeum Inżynierii Miejskiej

17 września, godz. 20.00
Jónsi
Hala ocynowni elektrolitycznej ArcelorMittal Poland

18 września, godz. 20.00
Jónsi
Hala ocynowni elektrolitycznej ArcelorMittal Poland

8. Festiwal Sacrum Profanum
12-18.09.2010
Kraków

Dodaj komentarz