Nagroda im. Swinarskiego dla Grzegorza Wiśniewskiego

27 września 2010 roku w Klubokawiarni Chłodna w Warszawie odbędzie się wręczenie nagród im. Swinarskiego dla reżysera Zmierzchu Bogów Grzegorza Wiśniewskiego.Warto podkreślić, że to nie pierwsze wyróżnienie dla spektaklu Teatru Wybrzeże.

Plakat spektaklu Zmierzch Bogów

W marcu tego roku Dorota Kolak (Sophie von Essenbeck) otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą a Barbara Hanicka nagrodę za scenografię w Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. W tym samym miesiącu spektakl otrzymał Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego i został uznany za najlepszy trójmiejski Spektakl Roku.

Nagroda im. Konrada Swinarskiego przyznawana jest przez redakcję miesięcznika Teatr od 1976 roku. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Jerzy Grotowski, Jan Klata, Grzegorz Jarzyna. W tegorocznym jury konkursu zasiadali: Jacek Kopciński, Wojciech Majcherek, Bartłomiej Miernik, Tadeusz Nyczek, Kalina Zalewska, Monika Żółkoś.

Zmierzch Bogów, foto Tomek Kamiński

Grzegorz Wiśniewski - Absolwent Reżyserii i Dramatu PWST w Krakowie. Pracował w Teatrze STU (PREZYDENTKI Schwaba,BABINIEC Czechowa) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (PŁATONOW Czechowa, ZDARZENIA NA BRYGU BANDURY Gombrowicza), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (SŁODKI PTAK MŁODOŚCI Williamsa, ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego, JAN GABRIEL BORKMAN Ibsena, MATKA Witkacego, MEWA Czechowa, PRZED ODEJŚCIEM W STAN SPOCZYNKU Bernharda), w Teatrze Powszechnym w Warszawie (BIAŁE MAŁŻEŃSTWO Różewicza, LETNICY Gorkiego, PREZYDENTKI Schwaba, KSZTAŁT RZECZY LaBute), w Teatrze Polskim we Wrocławiu (JAN GABRIEL BORKMAN Ibsena), w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (RZEŹNIA Mrożka), w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (PLASTELINA Sigariewa), w Teatrze im. Wilama Chorzycy w Toruniu (MARIA STUART Schillera), w Teatrze Jaracza w Łodzi (ZAGŁADA LUDU ALBO MOJA WĄTROBA JEST BEZ SENZU Schwaba, BRZYDAL Mayenburga).

Zmierzch Bogów
Przekład: Halina Kralowa
Adaptacja: Grzegorz Wiśniewski, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Wojciech Blecharz
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Światło: Wojciech Puś
Występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Krzysztof Gordon, Marta Jankowska, Dorota Kolak, Michał Kowalski, Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Maciej Szemiel, Jarosław Tyrański

Zmierzch Bogów to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu – Luchino Visconti – stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii – łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie – jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.

Dodaj komentarz