• 2010-08-20

Fragment – pokaz kolekcji Fundacji Sektor

3 września 2010 roku o godzinie 18.00 rozpocznie się wystawa FRAGMENT – pokaz kolekcji Fundacji Sektor. Pierwsza wspólna z Galerią Sektor I prezentacja kolekcji Fundacji miała miejsce w 2009 r. w Ljubljanie, drugą, samodzielną już ekspozycję Fundacja zaprezentuje w Katowicach.

Jest to fragment kolekcji prezentującej dzieła artystów związanych wieloletnią współpracą i przyjaźnią z Galerią Sektor I i Fundacją Sektor, w większości jeszcze niepokazywane w regionie śląskim. Zaprezentowane będą dzieła takich artystów, jak Robert Kuśmirowski, Grzegorz Klaman, Basia Bańda, Stanisław Dróżdż, Grzegorz Sztwiertnia, Andrzej Szewczyk, Leon Tarasewicz, Tomasz Ciecierski, Leszek Lewandowski, Paweł Althamer, Jiri Suruvka, Arti Grabowski, Tomasz Struk, Rafał Bujnowski, Zbigniew Warpechowski, Mikołaj Smoczyński.

Fundacja SEKTOR powstała w 2007 roku jako organizacja pozarządowa zajmująca się sztuką współczesną. Fundacja prowadzi ożywioną działalność na wielu polach obejmujących produkcję i koordynację kilkumiesięcznych projektów artystycznych łączących ekspozycje stałe z jednorazowymi wydarzeniami (performance, pokazy wideo, akcje); produkowanie wystaw indywidualnych i grupowych artystów polskich, takich jak projekt Mechaniczna Pomarańcza, i międzynarodowych, w tym II Biennale Sektor Sztuki czy wymiana artystyczna Cross Over; organizowanie sympozjów, na których poruszane są ważne zagadnienia współczesnej sztuki i kultury, a także działalność edukacyjna w formie cyklu wykładów o zróżnicowanej formule, przeznaczonych dla szerokiej publiczności, oraz spotkań autorskich i warsztatów z artystami w ramach programu Silesian Art School.

Od początku swej działalności Fundacja współpracuje z autorską Galerią Sektor I, mieszczącą się obecnie w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, która została założona w 1998 roku przez artystę Leszka Lewandowskiego, a jej specyfiką jest prezentacja współczesnych alternatywnych i progresywnych trendów, kierunków i tendencji panujących w sztuce, zarówno w malarstwie, jak i działaniach przestrzennych, wideoart oraz performance.

Fundacja realizuje także wystawy i projekty z partnerami na świecie, m.in. z Anya Tish Gallery (Houston, USA), Kloster Bentlage (Niemcy), ARC Projects (Bułgaria), Galeria Plan B (Rumunia), Galeria Michal (Czechy), Galeria Trafo (Węgry), Skuc Gallery (Słowenia).

Owocem tak różnorodnych działań w zakresie sztuk wizualnych oraz szerokiej współpracy z artystami jest powstająca równolegle kolekcja sztuki nowoczesnej, na którą składają się zarówno dzieła artystów, jak i materialne pozostałości projektów artystycznych, będące mniej lub bardziej efemerycznym śladem pracy twórczej i dokumentacją techniczną działalności artystycznej. Problematyka wynikająca z treści kolekcji jest bardzo zróżnicowana; natomiast rysem wspólnym całości jest podejmowanie wątków sztuki zaangażowanej, często krytycznej.

Kurator: Monika Lewandowska

Dodaj komentarz