• 2010-08-18

Wyniki III Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki

III Ogólnopolski Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera został rozstrzygnięty. Jury III Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki im. Ludwiga Meidnera w składzie: prof. Andrzej Basaj, Andrzej Dudek-Dürer, Zdzisław Nitka po wnikliwym obejrzeniu w dniu 11 sierpnia 2010 roku około 200 nadesłanych na Konkurs prac wyłoniło zwycięzców.

Natalia Romaniuk, "Być człowiekiem to znaczy udawać człowieka 3"

Nagrodą Grand Prix (4000 zł) została uhonorowana Agata Gertchen – za zestaw prac Panta rhei I, linoryt, rysunek, 70×100 cm, 2010; Panta rhei II, linoryt, rysunek, 70×100 cm, 2010; Czasoprzestrzeń I, linoryt, rysunek, 70×100 cm, 2010.

I Nagrodę otrzymała Natalia Romaniuk za zestaw prac Być człowiekiem to znaczy udawać człowieka 1, druk pigmentowy, 70×100 cm, 2009; Być człowiekiem to znaczy udawać człowieka 3, druk pigmentowy, 70×100 cm, 2009.

II Nagrodę – Szymon Kaźmierczak za zestaw prac Jajo 1a, serigrafia, 100×70 cm, 2010; Jajo 1c, serigrafia, 100×70 cm, 2010; Jajo 1d, serigrafia, 100×70 cm, 2010.

III Nagrodę – Eugeniusz Delekta za pracę Znaki i symbole III, druk cyfrowy, 87×62 cm, 2010.

Wyróżnienia honorowe otrzymali (w kolejności alfabetycznej): Marek Batorski, Krzysztof Marek Bąk, Marcin Cziomer, Agata Dworzak-Subocz, Jerzy Gorbas, Monika Grubizna, Józef Knopek, Anna Kodź, Marta Kubiak, Tomasz Kukawski, Ewa Kutylak-Katamay, Andrzej Lewandowski, Kamila Ługowska, Dorota Maroń, Weronika Siupka, Sylwia Suchanek, Patrycja Wojtczak, Kamil Zaleski oraz Leszek Zbijowski.

Noty o zwycięzcach

Grand Prix

Agata Gertchen urodziła się w 1985 r. w Rawiczu. W latach 2004 – 2010 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej w Pracowni Intaglio prof. Przemysława Tyszkiewicza oraz z projektowania graficznego w pracowni prof. Romana Kowalika. W 2009 była zatrudniona na stanowisku laboranta w Pracowni Rysunku Kreatywnego prof. Jacka Szewczyka ASP we Wrocławiu. Najchętniej pracuje w technice linorytu i mezzotinty.

Wystawy: Udział w wystawach w kraju i za granicą (Stany Zjednoczone, Szkocja, Belgia, Rumunia, Włochy, Tajwan, Chiny).

Nagrody: I nagroda na XII Europejskim Biennale Grafiki w Brugii w Belgii, 2009; III Nagroda Prezydenta Miasta Zamość Marcina Zamoyskiego na I Międzynarodowym Biennale Wschodni Salon Sztuki w Lublinie, 2009; wyróżnienie honorowe na II Ogólnopolskim Konkursie Grafiki im. Ludwiga Meidnera w Oleśnicy, 2009; Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki im. L. Meidnera, 2010.

I Nagroda

Natalia Romaniuk urodziła się w 1985 r. w Bytomiu. Uprawia fotografię, grafikę warsztatową: akwafortę, grafikę cyfrową oraz grafikę projektową. W 2007 wzięła udział w warsztatach graficznych w Urbino we Włoszech. Obecnie jest absolwentką Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w pracowni Druku Cyfrowego u dra Darka Gajewskiego. Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie włączyło jej dyplom do przeglądu najlepszych polskich dyplomów graficznych.

Wystawy: Udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.

II Nagroda

Szymon Kaźmierczak urodził się w 1985 r. w Bydgoszczy. Jest absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, a obecnie studentem V roku Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 2009 jego prace uczestniczyły w pokonkursowej wystawie VI Biennale Grafiki Studenckiej w poznańskim Arsenale, w ekspozycji prac konkursu 24 godziny życia w depresji w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Ogólnopolskiej Wystawie Rysunku w Toruniu.

III Nagroda

Eugeniusz Delekta urodził się w 1946 r. Studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom magistra sztuki uzyskał na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1972 roku związany ze szkolnictwem wyższym, początkowo pracował w ASP, a następnie w Uniwersytecie Śląskim. W 1997 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownię grafiki w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym. W latach 1996-2002 był dyrektorem Instytutu Sztuki, od 2002 jest dziekanem Wydziału Artystycznego. W pracy artystycznej zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem.

Wystawy: Jest autorem ponad 70 wystaw indywidualnych. Swoją twórczość prezentował w kraju i za granicą.

Nagrody: Wyróżniony ponad 40 nagrodami na konkursach i wystawach krajowych i międzynarodowych.

Grafiki i obrazy w zbiorach muzealnych w Bytomiu, Zielonej Górze, Majdanku, Jędrzejowie, Bielsku-Białej, Warszawie, Gdańsku, Stalowej Woli, Rzeszowie, Rybniku, Raciborzu, Zamościu, Katowicach, Ostrowcu Wielkopolskim, Turku (Finlandia) oraz w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Dodaj komentarz