• 2010-08-16

Dwa wernisaże w Lesznie

18 sierpnia 2010 roku w Lesznie rozpoczną się dwie wystawy. W Ratuszu zaprezentowana zostanie wystawa Macieja Piotrowskiego a w galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie  będzie można zobaczyć grafiki Izabeli Idzikowskiej. Na wystawie zostaną pokazane prace z cyklu Perspektywa przestrzeni oraz cykl prac inspirowanych leszczyńską starówką.

Maciej Piotrowski - urodzony w 1956 roku całe życie mieszka w Lesznie, z którym łączy go głęboka więź. Piotrkowski jest Absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w której w 2010 obronił Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Krzysztofa Skarbka.

Prezentowane malarstwo swoją tematyką nawiązuje do wykorzystywanych od dawna motywów – pejzaż miejski, architektura. Nie jest to jednak pejzaż ze sztafażem – nie znajdziemy tu postaci ludzkiej. I choć w starożytności widoki miast pojawiały się jako tło w przedstawieniach, to w renesansie pejzaż stał się samodzielnym gatunkiem malarskim. Podobnie jest w malarstwie artysty – miasto, jego charakterystyczne i mniej znane zaułki stały się niezależnym i ważnym elementem. Cała powierzchnia płótna została zagospodarowana ujętymi w perspektywie budynkami, pomiędzy którymi wkomponowano rośliny, drzewa. Z pewnością wielu z nas bez kłopotu rozpoznałoby malowane miejsca – szczególnie, że są to fragmenty leszczyńskiej starówki. Leszczyńska fara, urokliwe kamieniczki, podwórka wokół rynku i pobliskich ulic: Wolności, Narutowicza, Słowiańskiej … – wszystko to ujęte z perspektywy lotu ptaka, z góry. W kontraście do tych przedstawień ukazane zostały inne budynki o wyraźnej konstrukcji z metalu i szkła.

Fragment tekstu z katalogu, Sylwia Erbert-Hoja.

Izabela Idzikowska - artysta grafik urodzona 15. 02. 1970 roku w Poznaniu. Studia rozpoczęła w 1990 na ASP w Poznaniu a dyplom obroniła w 1996 w zakresie Grafiki Warsztatowej w pracowni linorytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Od 1996 jest pedagogiem w macierzystej uczelni. Obecnie adiunkt w pracowni Bioniki na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu. W 2006 roku doktorat. Uczestniczyła w wielu sympozjach i plenerach artystycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Swoje prace prezentowała między innymi- 1996 Martha Hall Galery w Pennsylvanii, USA; 1996 Galeria Profil w Poznaniu; 1999 Galeria Pod Lipami w Poznaniu; 2005 Galeria Profil w Poznaniu; 2006 Galeria ASP w Łodzi, 2006 BWA w Pile; 2007 Galeria Słodownia Stary Browar, Poznań. Na wystawie zaprezentuje 30 grafik z cyklu Kamienie.

Dodaj komentarz