Wystawa Bogdana Korczowskiego

Od 20 sierpnia 2010 roku w Archiwum Cricoteki w Krakowie prezentowana będzie wystawa prac Bogdana Korczowskiego. Będzie ją mozna oglądać do 17 września 2010 r.

Umarła Klasa, Paryż 1983, fot. Bogdan Korczowski

Bogdan Korczowski urodził się w 1954 roku w Krakowie, z którym czuje się do dziś emocjonalnie związany. W 1978 ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni profesora Włodzimierza Kunza. Debiutował na festiwalu Nowa Ruda w 1974 roku performance Biały Rower, inspirowanym happeningami Tadeusza Kantora.

Urodziłem się w środkowej Europie, pochodzę z małego kontynentu wielu kultur – stwierdza Korczowski à propos swojego miasta, od wieków kosmopolitycznego i równocześnie przesiąkniętego tradycją. Ucieleśnieniem tej specyficznej krakowskiej atmosfery jest dla artysty jego mistrz duchowy, Tadeusz Kantor, który pomimo licznych sukcesów na świecie, nigdy swego miasta nie porzucił – Jestem urzeczony jego sztuką, ponieważ pamięć i przeszłość były dwoma wymiarami jego prac.

Korczowski wielokrotnie poświęcał Kantorowi serię swoich instalacji malarskich zatytułowanych Kartonteka. Wystawa zdjęć Bogdana Korczowskiego w Cricotece jest dokumentacją fotograficzną ze spektakli Teatru Cricot 2 w Paryżu z lat 80.

Śledziłem z uwagą twórczość Tadeusza Kantora. Kiedy, będąc już studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zobaczyłem wiosną 1975 roku przedpremierowe prezentacje Umarłej Klasy, wiedziałem, że kiedyś oddam mu hołd.
Po moim wyjeździe do Paryża w 1980, wystawiłem pierwsze hommage w 1983 roku. Były to rysunki i litografie inspirowane jego teatrem. W Paryżu Tadeusz Kantor przebywał często w latach osiemdziesiątych. Chodziłem na jego spektakle i dzięki jego uprzejmości mogłem fotografować je wszystkie, nie zapominając o tym, że jestem malarzem, a nie fotografikiem. Robiłem te zdjęcia techniką slajdową, tylko dla siebie, interpretując jego teatr. Starałem się tworzyć te slajdy jak obrazy malarskie, manipulując kolorem i ostrością.

Wystawa fotografii Bogdana Korczowskiego
Archiwum Cricoteki w Krakowie, ul. Kanonicza 5
20 sierpnia – 17 września 2010 r.

Dodaj komentarz