• 2010-08-12

Jerzy Goliszewski: Tranzyt

Od 13 sierpnia 2010 r. w dwóch punktach przy ul. Mokotowskie w Warszawie pokazywana będzie instalacja Jerzego Goliszewskiego  pt. Tranzyt. Ekspozycja realizowana w ramach cyklu Synchronicity_3 potrwa do 30 września 2010 r.

Jerzy Goliszewski: Tranzyt

Warszawa jest miastem dziurawym, miastem szerokich prospektów i nieoczekiwanych wyrw w zabudowie. Spekulowanie na temat miasta hipergęstego może się tu wydawać hiperfuturologią. Jednak na tyłach Hożej i Mokotowskiej wciąż jest dużo ziemi, kamienica na rogu placu Trzech Krzyży od lat czeka na rewitalizację, a zaraz obok 16-metrowy lokal Bęc Zmiany łączy funkcje galerii, sklepiku, punktu informacyjnego.

Właśnie tam, na jedynym skrawku przestrzeni, który przypomina klasyczny galeryjny white cube, czyli na suficie, powstać miała instalacja Jerzego Goliszewskiego komentująca architekturę hipergęstą, tymczasową, architekturę w wiecznym stanie przejściowym.

Na suficie zakwitnąć miały blaszane dachy bazarowych straganów, przeniesiony w skali 1:1 fragment pejzażu, który do niedawna można było podziwiać z korony Stadionu X-lecia albo peronów stacji Stadion: oceanu lekkich daszków z różnych materiałów, taki sam jak w favelach i na bazarach na całym świecie.

Likwidacja targowiska na Stadionie X-lecia spowodowała przeniesienie Jarmarku Europa ze świata realnego na poziom idei, mitu, legendy. Fragment spontanicznej architektury bazaru przeniesiony został więc na Mokotowską i umieszczony w  kamienicy artystycznej 5-10-15 jako readymade’owa instalację architektoniczna, kawałek architektury w tranzycie wymyślony po to, by pojawił się na chwilę. Szybkość zmian w mieście przerasta jednak nawet tymczasowe obiekty. Mogą stać się bezużyteczne, zanim zostaną wybudowane, podobnie jak Tranzytowy stragan, który nie trafił na targowisko – nie zdążył. Jarmark Europa został właśnie zburzony z powodu realizacji budowy Stadionu Narodowego.

Jerzy Goliszewski – studiował malarstwo i grafikę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się instalacją, malarstwem i grafiką warsztatową. W swoich pracach wykorzystuje najczęściej zwykłe materiały takie jak drewno czy papier, jednak zdarza mu się również eksperymentować z innymi tworzywami. Żyje i pracuje w centrum Warszawy.

Cykl Synchronicity_3 poświęcony jest mikro przestrzeniom oraz sposobom stosowanym przez mieszkańców dużych miast na synchronizację swoich potrzeb z faktycznymi (nie)możliwościami. Niewielki lokal wynajmowany przez Bęc Zmianę w centrum Warszawy stanowi inspirację oraz wyzwanie dla zaproszonych do współpracy architektów, artystów i dizajnerów.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
kurator: Grzegorz Piątek

Jerzy Goliszewski: Tranzyt
czas: 13.08- 30.09
miejsca:
Bęc Zmiana [instalacja], Mokotowska 65
5-10-15 [obiekt], Mokotowska 73, Warszawa

Dodaj komentarz