• 2010-08-11

Portret – wystawa Haliny Treli

Do 5 września 2010 roku w legnickiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę prac Haliny Treli pt. Portret. Halina Trela jest laureatką 19. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2009. Grand Prix tego niemal dwudziestoletniego konkursu obejmuje realizację wystawy indywidualnej w legnickiej Galerii.

Halina Trela. Rysunek węglem

Najzdolniejsza z najmłodszych malarzy twórczyni poszukiwała ludzi bez masek – jak sama mówi o swych artystycznych poczynaniach. Rysowane węglem niekompletne portrety anonimowych osób, stojących na pograniczu życia i śmierci wzbudzają zainteresowanie i intrygują swym pełnym powagi magnetyzmem.

Twórczość ta bierze na warsztat przemijanie, czuć w niej nieuchronność praw, wobec których człowiek chciałby pozostać niezależny. Modeli do portretów Trela szuka w nieskończonych zasobach Internetu – jednej z niewielu przestrzeni, gdzie trwanie nie ma końca.

Prof. Przemysław Pintal, w którego pracowni szkoliła się Trela, pisze we wstępie do katalogu wystawy o gigantycznych twarzach z rysunków: Artystka wspomina o czymś w rodzaju recyklingu wykorzystywanych wizerunków, które wyjęte z ram dotychczasowych kolekcji uzyskują nową tożsamość i zgodnie z intencją Treli są ponownie wpuszczane w krwiobieg Sieci w nowym kontekście. (…) Ich spojrzenia wyrażają także stan absolutnego wyzbycia się złudzeń, pokorę wobec siły, która wydaje się wchłaniać beznamiętne oblicza w ciepły mrok pustki.

Podczas wernisażu, w piątek 6 sierpnia, autorka opowiedziała o instalacji przedstawiającej zawinięty, zapakowany w folię ochronną i zaklejony taśmami obraz. Zapowiadał on najnowszy cykl, który ma być swoistym rozrachunkiem z popkulturowym żywotem sztuki multiplikowanej wszędzie gdzie się da.

Halina Trela (ur. w Kielcach) studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. W 2008 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego oraz prof. Przemysława Pintala. Wzięła udział w kilku ekspozycjach zbiorowych we Wrocławiu, m.in. Festiwal Wrocław Podwodny (2009), Lalka, Teatr Lalek (2008), Wystawy Pracowni 112.

Halina Trela – Portret
6 sierpnia – 5 września 2010
Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1
wystawa otwarta: wtorek-niedziela, w godz. 11.00 – 18.00

Dodaj komentarz