• 2010-08-11

Finał Letniego Festiwalu Nowego Miasta

W dniach 14 i 15 sierpnia 2010 roku w Warszawie będzie miał miejsce finał Letniego Festiwalu Nowego Miasta. Od 31 lipca 2010 r. w ramach festiwalu można było słuchać polskiej muzyki z różnych epok i poznawać historię warszawskiego Nowego Miasta.

Plakat Letniego Festiwalu Nowego Miasta

W sobotę 14 sierpnia br. o godz. 13.00 na scenie letniej przy kościele pw. św. Jacka oo. dominikanów przy ul. Freta 10 wystąpi duet perkusyjny, który tworzą Piotr Iwicki i Milo Kurtis. Swój koncert, dedykowany przede wszystkim najmłodszej publiczności, zatytułowali: Co to tak stuka? – czyli skąd się bierze rytm.

Artyści zaprezentują rozmaite instrumenty perkusyjne, zarówno te klasyczne, używane w muzyce poważnej, jak i typowe dla jazzu czy rocka. Nie zabraknie też instrumentów etnicznych pochodzących z całego świata. Piotr Iwicki i Milo Kurtis opowiedzą również, kiedy pierwszy raz stykamy się z rytmem, jak towarzyszy nam on w naszym życiu oraz jak rytm z otaczającego nas świata przeszedł do muzyki.

Piotr Iwicki jest wszechstronnie wykształconym muzykiem, absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, który swobodnie porusza się zarówno w rejonach muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Towarzyszący mu Grek – Milo Kurtis to prawdziwie niespokojna dusza, artysta często nazywany szamanem naszej sceny muzycznej.

Tego samego dnia po koncercie, o godz. 13.40 przewodnik Andrzej Kochanowski zabierze publiczność na finałowy spacer tegorocznego festiwalu. Szlak wędrówki po Nowym Mieście poprowadzi śladami Marka Edelmana. Spacer będzie opowieścią o tragicznych losach Edelmana, ludności żydowskiej i warszawskiego getta.

W niedzielę 15 sierpnia br. o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Jacka będzie miał miejsce uroczysty finał tegorocznego III Letniego Festiwalu Nowego Miasta, podczas którego zabrzmi polska muzyka symfoniczna.

Rok 2010 to szczególna data w historii polskiej muzyki – 175. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Henryka Wieniawskiego – dlatego też w programie finału III LFNM znajdzie się jedno z najpiękniejszych dzieł w światowej literaturze skrzypcowej – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 tego kompozytora. Jako druga zabrzmi Symfonia C-dur op. 11 Józefa Elsnera.

Bohaterami wydarzenia będą skrzypaczka Katarzyna Duda i orkiestra Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego. Całości dopełni historia kościoła pw. św. Jacka oo. dominikanów opowiedziana przez przewodniczkę Martę Chodorską.

III Letni Festiwal Nowego Miasta
31 lipca – 15 sierpnia 2010
Warszawa

Dodaj komentarz