• 2010-08-10

Wystawa Epizody Pamięci Grzegorza Bieniasa w Gliwicach

12 sierpnia o godzinie 18.00 w Czytelni Sztuki w Gliwicach odbędzie się wystawa Grzegorza Bieniasa pod zatytułowana Epizody Pamięci. Wystawa zorganizowana w Czytelni Sztuki jest ilustracją mechanizmów towarzyszących zapisom pamięci i kategoryzowania czasu. Wieloletnie zabiegi artysty nad nadaniem struktury epizodom z przeszłości wymagały ich tłumaczenia na różne techniki.

Grzegorz Bienias

Wystawa koncentruje się właśnie na technicznej stronie prac, dając wgląd w kilkanaście odrębnych metod malarskich i graficznych. Balansując na styku barwnego rysunku i linearnego malarstwa Grzegorz Bienias operuje pulsującą, rytmicznie zagęszczoną linią i wąską gamą barwną. Jego ironiczne i pełne dystansu prace teatralizują codzienne doświadczenia oraz cytują przeszłość, przywołując architekturę Italii, konne portrety władców, archeologiczne artefakty i puste place śródziemnomorskich miast. Kaligraficzność, niespokojna faktura, walorowe niuanse na przemian z przetarciami, smugami i rysami, składają się na obrazy-rebusy. Bienias dokonuje transpozycji rysunku w malarstwo, a logiki w emocje, posługując się harmonijnym podziałem kompozycji. W jego nowatorskich ingerencjach plastycznych jest miejsce na skondensowane przeżycia, komentarze rzeczywistości i dobitną cielesność.

To rysunek decyduje o konsystencji i budowie jego obrazów, które stanowią płaszczyzny o złożonej strukturze i oszczędnej narracji. Jego figury, zamaskowane i zdeformowane, o zakamuflowanej tożsamości, nieczytelnej fizjonomii i wewnętrznym skomplikowaniu poddawane są nieustannym transformacjom, które wzmagają ich nieuchwytność. Postać, chociaż pierwsza w hierarchii artysty, jest tylko formą, zaledwie częścią kompozycji. Formy, budowane na zasadzie multiplikacji kresek, raczej sugerują postaci niż konkretyzują ich obecność. Unikalne prace na papierze jedwabnym, malarstwo akrylowe na płótnie i na papierze, wielkoformatowe monotypie i rysunki trawione na płycie cynkowej zostały na wystawie zestawione z autorskimi eksperymentami technicznymi Bieniasa. Ich tajniki zostaną częściowo odkryte podczas spotkań z artystą i kuratorem, pozostawiając jednocześnie miejsce na twórcze domysły publiczności.

Grzegorz Bienias (ur. 1958) jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek.

Dodaj komentarz