• 2010-08-10

Powódź z nieba w Sandomierzu

Od 11 sierpnia na rynku w Sandomierzu będzie można oglądać cykl fotografii Powódź z nieba autorstwa Kacpra Kowalskiego, laureata nagrody World Press Photo. Wystawa potrwa miesiąc.

Fot. Kacper Kowalski/FORUM

Fot. Kacper Kowalski/FORUM

Powódź to kataklizm. Niszczy miasta, wsie, infrastrukturę. Zmienia krajobraz na ogromnych przestrzeniach. Te zmiany  na zlecenie Polskiej Agencji Fotografów Forum dokumentował Kacper Kowalski, fotograf wyróżniany w  polskich i międzynarodowych konkursach, m.in. World Press Photo, Grand Press Photo i National Geographic. Kacper rejestrował przebieg powodzi od 19 maja do końca czerwca, latając na paralotni nad obszarem blisko 100 km2 zalanych przez wodę. Powstał w ten sposób przejmujący reportaż o skali zniszczeń spowodowanych przez żywioł, dramatyczny obraz katastrofy widzianej z lotu ptaka

W okresie maj – czerwiec zdjęcia te zdominowały publikacje w polskiej prasie. Teraz, najciekawsze z nich będą po raz pierwszy zaprezentowane w dużym formacie 1 x 1,5 m. Fotografie lotnicze pokazują kataklizm z perspektywy niedostępnej dla uczestników wydarzeń, ale też pozwalają dojrzeć szczegóły, jak reakcje ludzi, a wręcz wyraz ich twarzy, zazwyczaj niewidoczne dla ludzkiego oka z dużej wysokości.

Kacper Kowalski o fotografiach:

To optymalna perspektywa, żeby pokazać skalę zjawiska. Kiedy po raz pierwszy latałem nad Sandomierzem, poraziła mnie skala powodzi i jej, choć nie chciałbym, żeby zabrzmiało to źle, spektakularność. Miasto zalane aż po horyzont, wystające z wody kominy… Chciałem pokazać powódź jako proces, ścieranie się człowieka z naturą. Dramatyczną, nierówną walkę. Jej uczestnikom dedykuję wystawę w Sandomierzu.

Do Sandomierza warto wybrać się tam nie tylko dla samej wystawy – ważnym źródłem dochodów mieszkańców jest turystyka, która po powodzi niemal zamarła. Mimo wielkich zniszczeń spowodowanych przez wodę, Sandomierz zachował swoje zabytki. Położona na wzgórzu Starówka, główna atrakcja turystyczna miasta, pozostała nietknięta przez powódź.

Kacper Kowalski -  ubiegłoroczny laureat nagrody World Press Photo, urodził się w 1977 roku w Gdańsku. 
Z wykształcenia architekt i licencjonowany instruktor paralotniowy, jako fotograf specjalizuje się w zdjęciach 
z lotu ptaka. Za swoje fotografie lotnicze otrzymał nagrody i wyróżnienia w  polskich 
i międzynarodowych konkursach fotograficznych, między innymi: World Press Photo, Nikon Photo Contest International, Grand Press Photo, National Geographic, Pilsner Urquell International Photography Award (IPA), Sony Worlds Photography Awards. W fotografiach Kacpra Kowalskiego perspektywa z lotu ptaka nadaje określony kontekst klasycznym tematom fotograficznym, takim jak natura, cywilizacja i przemysł. Wykorzystując specyficzną perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, Kacper pokazuje wzory, symetrie i asymetrie zazwyczaj niedostępne dla oka przechodnia.

Powódź z nieba
Od 11 sierpnia do 10 września 2010
Rynek Starego Miasta w Sandomierzu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR